Průzkum CVVM: lidé věří armádě a policii, nejmíň jich důvěřuje církvím a neziskovým organizacím

Mezi institucemi veřejného života se největší důvěře Čechů těší armáda, policie a soudy. Naopak nejméně lidé důvěřují církvím, neziskovým organizacím a tisku. V případě tisku a dalších médií však důvěra od října 2017 významně vzrostla. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CVVM: Důvěra k vybraným institucím veřejného života – březen 2018

CVVM: Důvěra k vybraným institucím veřejného života – březen 2018 | Foto: CVVM | Zdroj: Infog.am

Armádě nyní důvěřuje 69 procent respondentů, policii 66 procent a soudům 56 procent. V případě policie jde o vůbec nejvyšší podíl důvěřujících od začátku sledování v roce 1994, stejná hodnota byla zjištěna také v září 2014. „Důvěra veřejnosti k armádě a soudům je v současnosti druhá nejvyšší od roku 1994, kdy vyšší důvěru jsme zaznamenali rovněž v září 2014,“ uvedli analytici CVVM.

Bankám věří 54 procent lidí, rádiu 52 procent a výzkumům veřejného mínění 49 procent. Internet má důvěru 46 procent dotázaných, odbory mají důvěru 41 procent občanů. U odborů je nejvyšší podíl odpovědi „nevím“, a to 22 procent.

U dalších institucí již převažuje nedůvěra nad důvěrou. Televizi sice věří 43 procent lidí, ale 54 procent jí vyjádřilo nedůvěru. Tisku důvěřuje 39 procent lidí, neziskovým organizacím 36 procent a církve mají důvěru pouhé čtvrtiny dotázaných.

CVVM: Důvěra k vybraným institucím veřejného života – březen 2018 | Foto: CVVM | Zdroj: Infog.am

CVVM upozorňuje, že v březnovém průzkumu statisticky významně vzrostla důvěra u všech médií. V případě tisku to bylo o devět procentních bodů, televize si polepšila o osm procentních bodů, rádio o šest procentních bodů a výzkumy veřejného mínění o pět procentních bodů.

Důvěra k církvím se výrazně propadla ve druhé polovině roku 2012, následně mírně vzrostla a od té doby kolísá kolem jedné čtvrtiny. „V aktuálním šetření nebyla oproti poslednímu srovnatelnému výzkumu z října 2017 zaznamenána žádná změna. Církve tak nadále zůstávají vnímány hůře, než byly v období před propadem souvisejícím patrně s církevními restitucemi,“ uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. března a zúčastnilo se ho 1061 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme