Sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou z ČSSD k trestnímu stíhání

Dolní komora Parlamentu dnes nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD) k trestnímu stíhání. Policie ji chtěla obvinit jako ústeckou radní v souvislosti s projektem vítání občánků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Kailová ČSSD

Zuzana Kailová ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Někteří zákonodárci kritizovali, že policie se nyní podle nich zaměřila na obecní politiky. Pro vydání hlasovalo 42 ze 173 přítomných poslanců, 81 jich bylo proti.

Policie chtěla ústeckou radní stíhat kvůli projektu vítání občánků, které organizovala soukromá společnost. Vedení města jí mělo umožnit získat neoprávněně nejméně milion korun.

Obvinění je absurdní, míní poslankyně

Podle Kailové se trestní oznámení stává nejlevnější formou předvolební kampaně.

Proti vydání Kailové hlasovala většina poslanců ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Pro byla naopak většina zákonodárců hnutí ANO. Komunisté se hlasování vesměs zdrželi.

„Je i zarážející, že trestní řízení v této kauze, kterou policie šetří od února 2013, přichází nyní 5 měsíců před komunálními volbami,“ pozastavila se Zuzana Kailová.

„A týká se jen tří nejvyšších představitelů města za sociální demokracii - mě, primátora a starosty obvodu. Jen tří radních za ČSSD, byť projekt schválilo 10 přítomných radních, kde v tehdejší radě seděli i radní za ODS a za Sdružení sportovců,“ uvedla poslankyně.

Kailovou budou moci policisté případně stíhat až potom, co jí skončí poslanecký mandát.

Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na červnové schůzi sněmovny | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Policie Kailovou podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. V případu už obvinila primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Mandík proti obvinění podal stížnost. Také Kailová je přesvědčena o své nevině.

Vítání občánků organizovala pro město do loňského března společnost Darothore. Členové vedení ústecké radnice podle policie umožnili firmě získat neoprávněný majetkový prospěch, údajná škoda je nejméně milion korun.

Pochybnosti nad žádostí policie

„Žádost o vydání nebyla vůbec formulována šťastně a nelze z ní příliš vyvodit to, že se dotyčná opravdu trestného činu dopustila, řekl Českému rozhlasu poslanec Stanislav Huml (ČSSD), který hlasoval proti vydání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí sněmovny nevydat poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD) diskutovali její kolegové Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a Stanislav Huml (ČSSD)

„Tam jsou velmi, velmi velké pochybnosti o tom, zda trestní stíhání vůbec má smysl a zda mělo být zahájeno. Možná se většina poslanců přiklonila k tomuto názoru,“ dodal Huml.

„Myslím, že policie ve vyjádření, že paní poslankyně nepostupovala s péčí řádného hospodáře, měla pravdu,“ odporoval poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který naopak hlasoval pro vydání Kailové.

Podle Hovorky zakázka byla předražená. „Žádný starosta obce, nebo malého města by takto nepostupoval.“

V tomto volebním období sněmovna vydala k trestnímu stíhání dva poslance - Bronislava Schwarze (hnutí ANO) a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS).

ČTK, Věra Pfeifferová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme