Zahraniční novináři vyzvali vládu v Egyptě k propuštění zadržovaných reportérů Al-Džazíry
Novináři z televizních stanic BBC, SkyNews či agentury Reuters vyzvali v otevřeném dopise egyptskou vládu, aby propustila jejich bývalého kolegu Petera Gresta. Australský novinář pracující pro televizi Al-Džazíra je od konce minulého roku ve vězení a zítra ho čeká soud.
Obžaloba viní Petera Gresta a další dva novináře anglického vysílání televize Al-Džazíra z ohrožování národní bezpečnosti spoluprací s Muslimským bratrstvem a z šíření nepravdivých zpráv.
Na egyptské úřady se den před jednáním soudu obracejí i Grestovi rodiče.
„Chci říct egyptskému lidu i egyptským úřadům, že zdvořile, nicméně horlivě a pevně trváme na tom, že Peter je ve všech obviněních, kterým čelí, naprosto nevinný. Je nevinnou obětí obtížného období, které Egypt prožívá. Peter není v žádném případě hrozbou pro něčí bezpečnost, nesympatizuje s terorismem a není ani malý kluk, aby vyráběl lživé zprávy," postavil se za svého syna Juris Greste.
V Egyptě zítra začne soud se třemi novináři anglického vysílání televize al-Džazíra. S podrobnostmi se přihlásil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Novináře zatkly egyptské úřady na konci loňského roku při rozhovoru s představiteli Muslimského bratrstva v improvizovaném studiu v hotelovém pokoji.
Následující měsíc strávili ve věznici Tora, odkud se podařilo Peteru Grestovi dostat ven zprávy o hrozivých podmínkách, které tam panují. Až po měsíci Egypťané zadržené trojici novinářů formálně sdělili obvinění a teprve teď má dojít k soudu.
Hon na al-Džazíru
Egyptské úřady mají na televizi Al-Džazíra spadeno, a to jak na anglickou, tak na arabskou redakci. Stanice totiž často vysílala přímé přenosy z demonstrací Muslimského bratrstva a často také kritizovala násilné zásahy policie proti islamistickým protestům.
Zítra stane před soudem celkem 20 novinářů této stanice a státní propaganda proti Al-Džazíře je znát i na ulicích. Když se při nedávných pumových atentátech v Káhiře zahraniční novináři z jiných stanic snažili o rozhovory, místní lidé se obraceli proti nim, i když s All-Džazírou neměli nic společného.