Izrael má s televizní stanicí Al-Džazíra dlouhodobě problematické vztahy a obviňuje ji, že je proti němu zaujatá. Arabská verze stanice totiž zveřejňuje i prohlášení Hamásu.
Abú Aklahová byla zastřelena během razie izraelské armády v Dženínu, kde izraelské bezpečnostní složky zatýkaly a pátraly po palestinských ozbrojencích.
Izrael vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, nevydá k balistické analýze.
„Česká republika čelí politickým otřesům a hrozícímu mocenskému vakuu,“ uvádí například britský deník The Gurdian. K podobnému závěru dochází ale řada dalších zahraničních serverů a deníků.
Generální ředitel americké agentury Associated Press Gary Pruitt v prohlášení vyjádřil „šok a zděšení“. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář agentury AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři.
Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře v Gaze. Později se po náletu zřítila i výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra.
Kauzu má na své titulní straně britský server The Guardian, informuje o ní ruský server Nastojaščeje Vremja či francouzský FR24 News. Zpráva se dostala i do čínského tisku či na server Al-Džazíra.
„Češi už nemají co slavit,“ píše britský magazín Economist. Jeho hodnocení situace v Česku patří v zahraničních médiích mezi nejsilnější. Tvrdá hodnocení zaznívají i na konto premiéra Andreje Babiše.
„Nepřichází to z novin nebo z klasické propagandistické mašinerie, ale skrze naše sociální média, online skupinové chaty, facebook, nové zombie účty, které zakládá Čína,“ uvedl ministr zahraničí Wu.
Rozporuplného vztahu mezi Milošem Zemanem a novináři si všimla arabská Al-Džazíra. „Tohle je český prezident držící falešnou pušku ‚na‘ novináře," začíná video, které připravila na sociální sítě.
Vysílání stanice Al-Džazíra by mělo v Izraeli skončit. Ministerstvo komunikací v neděli uvedlo, že její působení chce na svém území zakázat. Stanice se chce proti opatření bránit právními kroky.
Jedním z důvodů blokády Kataru je i vysílání televize Al-Džazíra. Saúdská Arábie se svými spojenci žádá její uzavření. Televize podle nich podporuje terorismus a podněcuje náboženské rozepře.
Přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny v zemi vymáhají po Kataru Saúdská Arábie a další znepřátelené země.
Z Egypta domů do Kanady odletěl novinář televize Al-Džazíra Muhammad Fahmí. Udělal tak symbolickou tečku za bedlivě sledovaným a velmi kritizovaným soudním procesem. Fahmího osvobodila až prezidentská amnestie. Trojici novinářů Al-Džazíry zatkla egyptská policie koncem roku 2013, soud je pak poslal na sedm až deset let do vězení za šíření nepravdivých informací a podporu terorismu.
Egyptský soud poslal na tři roky do vězení trojici novinářů. Zaměstnanci katarské televize Al-Džazíra podle něj napomáhali zakázanému Muslimskému bratrstvu a nepravdivě informovali o dění v Egyptě. Na konečný rozsudek čekali obžalovaní více než rok a půl.
Egyptský soud znovu odložil vynesení verdiktu nad trojicí novinářů katarské stanice Al-Džazíra. Důvodem jsou údajně vážné zdravotní potíže soudce Hasana Farída. Novým termínem pro vynesení definitivního rozsudku je konec srpna.
Vynesení rozsudku nad novináři televize Al-Džazíra za údajné šíření nepravdivých informací dnes soud v Káhiře odložil. Důvod ani nový termín vyhlášení verdiktu zatím neuvedl. Trojice žurnalistů přitom doufala v dnešní osvobozující rozsudek. Obvinění se odvolali proti původnímu rozsudku, který je poslal na sedm až deset let za mříže.
Německá policie zadržela známou tvář katarské televize Al-Džazíra – 52letého reportéra Ahmada Mansúra. Zatčený se právě chystal nastoupit do letadla mířícího do Kataru. Mansúr má egyptské a britské občanství. Jako novináře televize Al-Džazíra ho egyptský soud loni poslal na 15 let do vězení.
Novináři Al-Džazíry opustili po 14 měsících egyptské vězení. Muhammad Fahmí, šéf egyptského štábu katarské televize, musel zaplatit kauci v přepočtu tři čtvrtě milionu korun. O propuštění z vyšetřovací vazby rozhodl na prvním přelíčení obnoveného procesu nový soudce.
V Egyptě začíná obnovený soud s trojicí novinářů Al-Džazíry. Jeden z nich, Australan Peter Greste, už je přitom na svobodě. Egyptské úřady ho počátkem února vyhostily ze země. Jeho dva kolegové ale zůstávají za mřížemi. Odvolací soud na Nový rok původní sedmi a desetileté tresty odnětí svobody zrušil a nařídil nový proces.
Peter Greste je volný a vrací se domů do Austrálie. Reportéra katarské televize Al-Džazíra v Egyptě poslali do vězení kvůli obvinění z podpory islamistické skupiny a nechali ho tam déle než rok. Ve vazbě ale dál zůstávají jeho dva kolegové, se kterými o násilném potlačení islamistických protestů v Egyptě informoval.
Alarab, tak se jmenuje nová arabská satelitní televize. V ropném emirátu Bahrajn ji dnes zakládá multimiliardář a princ ze sousední Saúdské Arábie Valíd bin Talál, přezdívaný někdy také arabský Warren Buffet. Nové médium se tak zařadí k televizím, které vznikly jako odpověď na veleúspěšný a vlivný katarský projekt — stanici Al-Džazíra.
Solidaritu s Francií vyjádřili také Egypťané. V centru Káhiry manifestovalo několik stovek egyptských novinářů na podporu francouzských kolegů. Odsoudili teroristické útoky na svobodu slova a odmítli spojování víry s vražděním. V Paříži se egyptský ministr zahraničí Samí Šúkrí po boku dalších státníků zúčastnil masového protestního pochodu.
V Egyptě se bude opakovat proces se třemi novináři televize Al-Džazíra. Nejvyšší soud tak vyhověl odvolání obhájců. Australan Peter Greste, jeho kolega s kanadským a egyptským občanstvím Muhammad Fahmí a egyptský produkční Báhir Muhammad jsou ve vězení už více než rok. Úspěšné odvolání tak vyřadilo ze hry případné udělení milosti.
Odsouzení tří novinářů egyptským soudem k sedmi letům vězení vyvolal ostrou mezinárodní kritiku. Novináři měli šířit nepravdivé zprávy. Otec Australana Petera Gresta Juris řekl, že proti trestu se hodlá bránit. Kritizoval také podmínky egyptských věznic.
K sedmiletému vězení odsoudili v Egyptě tři novináře katarské televize Al-Džazíra. Jsou mezi nimi i dva cizinci včetně známého australského novináře Petera Gresta. Dalším je šéf káhirské redakce, Kanaďan Mohamed Fahmy, a egyptský producent Báhir Muhammad. Ve skupině dvaceti novinářů čelili obvinění ze spolupráce s teroristickou organizací a z vysílání nepravdivých zpráv o situaci v Egyptě.
V Egyptě pokračuje soud s dvaceti domácími i zahraničními novináři. Téměř polovina z nich pracuje pro katarskou televizi Al-Džazíra. Policie je zadržela koncem loňského roku při natáčení rozhovoru se členem Muslimského bratrstva. Prokuratura pak proti nim vznesla obvinění z podpory teroristické organizaci a z očerňování Egypta v zahraničí nepravdivým zpravodajstvím. Al-Džazíra ale jakoukoliv vinu svých novinářů odmítá.