Zahraniční pohled na Česko: lavina případů, hašteření lékařů a premiér, jenž si vzal zemi jako rukojmí

Zatímco na jaře bylo Česko dáváno jako příklad země, která dokázala na šíření koronaviru zareagovat důrazně a včas, dnes je český obrázek v zahraničních médiích o poznání negativnější. Počty případů nemoci covid-19 v Česku překračují pět tisíc denně, v přepočtu na obyvatele se tak stává zemí s nejrychlejším šířením nákazy v Evropě. Všímají si toho i zahraniční deníky a kritikou na účet vlády Andreje Babiše často nešetří.

Praha/Berlín/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V červenci Češi uspořádali party na slavném pražském Karlově mostě, aby se rozloučili s pandemií. O tři měsíce později má jejich země nejvyšší počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v Evropské unii,“ píše v ranním sloupku britský magazín The Economist, který čtenářům přibližuje nově zavedená opatření v Česku, jako je uzavření fitness center, bazénů nebo omezení otevírací doby restaurací.

PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?

Číst článek

„Co se pokazilo? Vláda zrušila omezení příliš brzy. V létě přestalo být nošení roušek povinné. Bývalý ministr zdravotnictví se je pokusil opět zavést, ale premiér Andrej Babiš se kvůli obavám z pobouření voličů proti tomuto kroku postavil,“ uvádí Economist, který zároveň popisuje „veřejné hašteření“ lékařů v Česku a poukazuje na problémy při vyhledávání kontaktů nakažených.

„Češi už nemají co slavit,“ uzavírá britský magazín. Jeho hodnocení situace v Česku patří v zahraničních médiích mezi nejsilnější, Economist ale zdaleka není jediný, kdo si strmého růstu covidových křivek v Česku všímá.

O nových opatřeních a počtech nových případů covidu-19, které v Česku v tomto týdnu překonávaly rekordy, informují také agentury AP a Reuters. V přehledovém článku britského deníku The Guardian, který popisuje rychlé šíření koronaviru v evropských zemích včetně Polska nebo Španělska, Česko naopak chybí.

Proč? Ptá se Al-Džazíra

Na stránky zahraničních médií se ale Česká republika dostala i v minulých dnech.

Začátkem týdne se situaci v Česku věnoval například zpravodajský server arabské televizní stanice Al-Džazíra. I ta – stejně jako další média včetně britského listu Financial Times – poukazuje na to, že ještě v červenci se v hlavním městě konala „party na rozloučenou“ s covidem-19 a země byla za přístup k pandemii „oslavována“. Situace se ale změnila a Al-Džazíra se ptá proč.

Třetí rekord během týdne. Ve čtvrtek přibylo v Česku 5394 nakažených, rostou i počty mrtvých

Číst článek

„Možná jsem se nechal unést,“ cituje arabská televizní stanice premiéra Andreje Babiše (ANO), o kterém píše jako o „populistickém miliardáři“. Al-Džazíra popisuje, že po uvolnění opatření mohli Češi během léta cestovat a pořádat větší akce, povinné nošení roušek se přitom zrušilo.

„Obyvatelé Česka ale brzy začali zpochybňovat záměry vlády… Stejně jako v řadě dalších evropských zemí mnozí začali na roušky nahlížet jako na nástroj politického útlaku,“ píše Al-Džazíra a cituje bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že „s blížícími se krajskými volbami se koronavirus zpolitizoval“.

Virolog Jan Pačes pak pro arabskou televizi uvádí, že pokud by některá opatření zůstala v platnosti i během léta, „nečelili bychom exponenciálnímu růstu, jaký vidíme teď“.

Nemocnice pod tlakem

Bližší pohled na situaci v Česku ve čtvrtek přinesla také agentura AP, která upozorňuje, že „v České republice je v současnosti pozitivně testováno víc lidí než v kterékoliv jiné zemi střední a východní Evropy, a dokonce víc než v sousedním Německu, jehož populace je osmkrát větší“.

Zpravodajský server Euronews tento týden zase informoval o situaci v českých nemocnicích, které jsou „kvůli nárůstu případů koronaviru pod tlakem“. I ten přitom poukazuje na to, že v březnu „Česká republika zareagovala dřív než většina evropských států“ a všímá si výměny na postu ministra zdravotnictví i kritiky médií, že před volbami vláda sáhla k mírnějším opatřením, než byla vzhledem k situaci zjevně zapotřebí.

„Je to škoda, že politici ignorovali doporučení odborníků a nereagovali na zhoršující se situaci již na konci srpna, kdy mohlo být šíření epidemie zastaveno. Odpovědní politici se nesmí řídit veřejným míněním, ale získanými informacemi,“ cituje Euronews prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Ostře proti Babišovi

O „lavinovém růstu“ případů infekce způsobené koronavirem v Česku píše také polská verze německého serveru Deutsche Welle.

25:58

Konvalinka: Čísla o nakažených neodpovídají realitě. Laboratoře stojí, problém je v posílání na test

Číst článek

Německá verze zase na počátku týdne informovala o vyhlášení nouzového stavu „krátce po důležitých regionálních volbách, které mohou předznamenat politickou změnu v zemi“.

Německý server uvádí, že „počet infikovaných covidem-19 za posledních několik dní a týdnů doslova explodoval“ a že „příčinou tohoto fiaska je příliš bezstarostný a z politických důvodů uvolněný přístup české vlády ke koronavirovým omezením“.

Článek pokračuje tvrdým hodnocením premiéra Babiše, který podle Deutsche Welle sice přiznal některé chyby v přístupu vlády vůči koronaviru, rezignaci ale odmítl.

„Český management koronaviru je v posledních týdnech příkladem toho, jak si ekonomicky liberální a pravicově populistický předseda vlády Andrej Babiš fakticky bere zemi jako rukojmí kvůli své vlastní politické agendě a vlastním aférám,“ píše DW.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme