Před resortem kultury vystoupí umělci. Chtějí zachránit dejvický Hotel Praha
Umělci budou dnes protestovat před ministerstvem kultury. Spolu s teoretiky chtějí upozornit na to, že úředníci nechávají snahy o záchranu Hotelu Praha v Dejvicích bez odezvy. Hotel z roku 1981 plánuje jeho současný vlastník - skupina PPF miliardáře Petra Kellnera - zbourat.
Někteří odborníci na památkovou péči a architekturu podali návrh na prohlášení dejvického Hotelu Praha za kulturní památku letos v únoru.
Představuje prý experimenty s takzvanou tekutou architekturou a pozoruhodné je i krajinné tvarování jižního průčelí podle vrstevnic okolního terénu.
Úředníci ministerstva kultury ale jejich návrh nepřijali. A ani po nástupu nového šéfa resortu Jiřího Balvína se tento postoj s velkou pravděpodobností nezmění.
„Pamatuji si, když se Hotel Praha stavěl, a vím, že se o něm všeobecně mluvilo jako o stavbě ne příliš povedené. Myslím si také, že se do toho ministerstvo nemůže vlamovat, protože hotel si koupila společnost PPF a může si s ním dělat, co chce,“ tvrdí Balvín.
Před rokem 1989 v hotelu přespávali hosté Ústředního výboru Koministické strany Československa, po listopadovém převratu tady pár nocí strávil například herec Tom Cruis nebo členové české fotbalové reprezentace.
Nový majitel hotelu - skupina PPF miliardáře Petra Kellnera - chce budovu zbourat a pozemek využít pro vlastní podnikání. Některá pražská muzea proto už na jaře zahájila jednání s předešlým majitelem, firmou Maraflex, aby jim zbylé vybavení hotelu prodala či darovala do sbírek.
„Jsou to zatím jen drobnější předměty. Po právní stránce nejsou ještě naše, ale snad to dobře dopadne,“ říká kurátorka UMPRUM muzea Mariana Hollá.
Během srpna by si z bývalého Hotelu Praha odvezou rozměrné skleněné lustry od Pavla Hlavy a Stanislava Libenského.