Uznávaný i zakazovaný čínský spisovatel Jen Lien-kche převezme Cenu Franze Kafky
Přední čínský spisovatel Jen Lien-kche, kterého někdy novináři mylně označují jako disidenta, dnes odpoledne v Praze převezme Cenu Franze Kafky. Ve svých více než 20 dílech popisuje hladomor i koncentrační tábory. Některé jeho knihy jsou v Číně zakázané, zároveň tam ale patří k oceňovaným autorům.
Za knihu Ještě si užít, překládanou jako Polibky od Lenina, dostal v roce 2004 prestižní čínskou literární cenu. Na druhou stranu titul Čtyři knihy se mu dlouho nedařilo vydat.
„Chápal jsem nakladatele, kteří mě odmítli. Přišli by o živobytí,“ říká Jen Lien-kche. Po asi 20 marných pokusech uspěl až v Hongkongu. Román vzbudil velký ohlas.
„Nazval jsem se zrádcem literatury, protože jsem se pokoušel získat co největší svobodu pro sebe jako pro spisovatele,“ hodnotí Jen Lien-kche jeden z největších mezníků své tvorby.
Román Čtyři knihy byl přeložen i do češtiny. 56letý autor tvrdí, že při jeho psaní přestal brát ohled na cenzuru, a zbavil se tak i autocenzury.
Dílo skutečně tvoří čtyři knihy – novely. Na fiktivním koncentračním táboře popisuje Jen Lien-kche období kampaně proti pravičákům a následného Velkého skoku.
„Je to svým způsobem alegorie. Zároveň je to ale věrné zobrazení těch historických událostí. Jsou to jedny z nejhorších etap novodobé čínské historie a to jsou témata, která čínská vláda nechce zobrazovat,“ vysvětluje.
"Vydal jsem se svou vlastní cestou"
Jen Lien-kche pochází z chudé venkovské rodiny. Číst a psát se naučil od své starší sestry, jeho rodiče byli negramotní. Jako spisovatel začínal ve 20 letech. Zatímco jeho raná tvorba byla přijímána dobře, v 90. letech se jeho texty i přístup k nim začal problematizovat.
„V 80. letech jsem psal tradičním způsobem, narativně. Bylo to takové to klasické zobrazování skutečnosti. V 90. letech jsem se ale vydal svou vlastní cestou. Týká se to formy i toho, jak témata zobrazuji. A proto vlastně každá má další věc vyvolala skandál,“ uvažuje.
A právě jeho pozdní tvorba dobře rezonovala v euroamerickém světě. Jen Lien-kche, který přednáší literaturu na Lidové univerzitě v Pekingu, byl v roce 2013 nominován na Man Bookerovu cenu. Letos pak mezinárodní porota rozhodla o tom, že právě on se stane 14. laureátem Ceny Franze Kafky.
Společností Franze Kafky ji od roku 2001 uděluje autorům, kteří mají mezinárodní, kulturní i časový přesah. Nehodnotí přitom konkrétní práci, ale spisovatelovo dílo jako celek.