Stovky lidí se rozloučily s Ivanem Martinem Jirousem

V Kostelním Vydří na Vysočině se přátelé rozloučili s legendou undergroundu Ivanem Martinem Jirousem. Odpůrce totalitního režimu v komunistickém Československu, známý pod přezdívkou Magor, zemřel 9. listopadu ve věku 67 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Ivana Martina Jirouse v Kostelním Vydří

Pohřeb Ivana Martina Jirouse v Kostelním Vydří | Foto: Pavla Kuchtová | Zdroj: Český rozhlas

V kostele Panny Marie Karmelské proběhla zádušní mše. Sloužil ji Ladislav Heryán, salesián a Jirousův blízký přítel, který dokonce zazpíval s kytarou krátkou píseň od U2. Připomněl, že Jirous nikdy neuhnul a ani v této době se neklaněl „zlatému teleti“.

Modlitbu pronesl ministr zahraničí, rovněž Jirousův přítel, Karel Schwarzenberg. Apeloval v ní na naše postoje, které se mají inspirovat Jirousovou nezlomností: „Abychom nebyli sebestřední. Abychom nebyli lhostejní. Abychom byli studení či horcí, ale nikdy vlažní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Pavla Kuchtová natáčela na pohřbu Ivana Martina Jirouse v Kostelním Vydří

O netradiční rozloučení se postarala i poslední Magorova družka Dagmar Vokatá. Zhruba tisícovka lidí pak pěšky zamířila na hřbitov, kde byl Jirous uložen do hrobu. Přátelé mu na rozloučenou zazpívali píseň Muchomůrky bílé.

Kromě Schwarzenberga a Jirousovy rodiny se pohřbu zúčastnili ministr obrany Alexandr Vondra, evangelický kněz Svatopluk Karásek, chartistka Dana Němcová, spisovatel Jáchym Topol a řada dalších přátel z disentu a undergroundu. Všichni na Ivana Martina Jirouse vzpomínali jako na člověka, který nikdy neustoupil.

Pohřeb Ivana Martina Jirouse v Kostelním Vydří | Foto: Pavla Kuchtová

Teoretik umění, básník a publicista Ivan Martin Jirous se dostal do povědomí lidí zejména jako umělecký vedoucí legendární kapely The Plastic People of the Universe. Byl signatářem Charty 77 a organizátorem mnoha ilegálních koncertů, výstav a dvou festivalů.

Človek, který říkal, co si myslí, v době, kdy se většina lidí neodvažovala na vlastní názor ani vzdechnout, za své aktivity také tvrdě zaplatil – dohromady více než osmi lety vězení. Během opakovaných pobytů za mřížemi ho podporovali lidé z celého světa.

V roce 2006 získal cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnickou tvorbu. Zcela ojedinělou knihou v jeho tvorbě zůstává útlá Magor dětem. Napsal ji pro své dcery během těžkého žaláře ve Valdicích.

Po Ivanu Jirousovi zůstanou nejen stovky básní, vzpomínek a historek, ale snad i víra v to, že trvat na svém má smysl.

Pavla Kuchtová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme