Do projektu Zaplať kávu básní se zapojilo na 20 kaváren z Česka

Poezie může být i tvrdá měna! Verše můžete směnit za kávu nebo čaj. Ale jen jeden den v roce, a to 21. března. Do mezinárodního projektu Zaplať kávu básní se zapojilo letos na dvacet kaváren z celé České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Světový den poezie mohli lidé zaplatit kávu a čaj pomocí veršů

Na Světový den poezie mohli lidé zaplatit kávu a čaj pomocí veršů | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Stylová kavárna v centru Prahy je téměř plná, vypadá to tu jako každý jiný den. Několik lidí má ale v rukou výrazné červené tužky a ve tváři přemýšlivý výraz. Snaží se napsat báseň, kterou pak vymění za kávu nebo čaj.

„Před mnoha lety, někde na severu,
jsem našel poklad, který vám dnes nesu.
Nesu ho v hlavě a v srdci.
A vytáhnu ho, až se stmívá a prší.“

Předčítá mi příjemnou češtinou svou vlastní báseň Erik, který pochází ze Švédska a v Česku žije už sedm let. Do kavárny přišel na hodinu francouzštiny, jeho lektorka Pavlína se také nenechala na poli básnické tvorby zahanbit:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na projekt Zaplať kávu básní se zašla podívat také redaktorka Eva Rajlichová

„Řeknu vám, že café latté,
Po ránu je fakt zlaté.“

Projekt Zaplať básní pomalu zapouští kořeny i v česku, loňský první ročník měl úspěch - třeba jen v pražském Café Louvre shromáždili kolem sedmi stovek básní. „My na tom ten den proděláme. Všichni se snažíme vydělávat peníze a mít z čeho žít, ale taky si okořenit život něčím hezkým,“ popisuje kavárník Silvio Spohr.

Kávu zdarma ale mohl získat i ten, koho zrovna múza nepolíbila. Stačilo vypůjčit si slova básníků. Tak zaplatily třeba Jana s Jiřinou, přednesly například Lesní studánku od Josefa Václava Sládka:

„Znám křišťálovou studánku,
kde nejhlubší je les.
Tam roste tmavé kapradí
a vůkol rudý vřes.“

Podle garanta projektu Václava Lednického letošní básně z českých kaváren rozhodně neskončí v šuplíku. „Plánujeme básně nejen vystavit na sociálních sítích, ale chceme je vystavit i fyzicky. Uvažujeme o vydání sbírky, protože si myslím, že to je unikátní záležitost,“ dodává Lednický.

Dvacátého prvního března ale můžete básněmi platit po celém světě, a to ve zhruba deseti tisících kavárnách.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme