Česká Skalice si připomíná 150. výročí úmrtí Boženy Němcové
Rudrův mlýn, Ratibořický zámek, ale i Česká Skalice jsou už neodmyslitelně spojená s dětstvím a dílem Boženy Němcové. V České Skalici, městě, kde chodila do školy, bude večer slavnostně zahájen rok akcí věnovaných této velké české spisovatelce. 150 let od smrti spisovatelky si ji lidé připomenou například v neděli v barokním kostele v Malé Skalici na slavnostní mši. Koná se přesně v místě, kde se budoucí spisovatelka Barunka Panklová provdala ve svých 17 letech za Josefa Němce.
Právě Česká Skalice byla místem, kde Božena Němcová trávila svá školní léta. Také proto je zde muzeum této velké české spisovatelky.
Mezi unikáty, které má zdejší muzeum ve své sbírce, patří první vydání Babičky s vlastnoručním věnováním, ale i to druhé, které Božena Němcová napsala před 150 lety, v předvečer svého úmrtí.
Většina exponátů je z pozůstalosti Boženy Němcové, které muzeu věnovala její dcera Teodora.
„Velkou autorkou je Božena Němcová určitě. Literární historie na ní hodnotí to, jakým způsobem začala psát. Ani ne tolik o čem, ale že začala psát živým, vypravěčským jazykem, který plyne velice bezprostředně. Je plný kontrastů. Pořád se to dobře čte,“ říká literární historička Věra Menclová.
Další spisovatelské generace Němcová podle literární historičky ovlivnila především bezprostředností jazyka.
„Velmi silně ovlivnila takzvanou venkovskou prózu, Pravdu, Baara a další, kteří postupovali stejným vypravěčským způsobem, jako to dělala Němcová. Ovšem přelomový vliv, jako měl například Mácha, ale podle mého názoru neměla,“ dodává Menclová.