Cyril a Metoděj se stanou hvězdami stříbrného plátna
Filmaři se chystají zpracovat další významnou událost z našich dějin. Na plátně zvěční Cyrila a Metoděje a jejich misi. Film o těchto dvou slovanských věrozvěstech se začne natáčet letos v květnu a do kin by se měl dostat příští rok. V roce 2013 totiž uplyne 1150 let od příchodu těchto bratrů ze Soluně.
Život Cyrila a Metoděje, jejich misi, strastiplnou cestu do střední Evropy i konflikty při překonávání pohanství - to vše chtějí filmaři zachytit jako napínavý příběh. Při prezentaci filmového projektu promluvil i kardinál Dominik Duka, který poukázal na spojitost mise slovanských věrozvěstů s dneškem.
Biblické poselství rozkrývané ve spolupráci s kulturou a vědou dává podle Dominika Duky možnost odkrývat smysl lidského života i smysl lidské společnosti, kdy je třeba si uvědomit, že nestačí jenom konzumní způsob života, ale že lidský život jako takový přesahuje život jednotlivce.
„Bible také přináší určité etické výzvy, a ty jsou potřebné i pro naši společnost, protože důvěra může být tam, kde platí etické normy,“ dodává Dominik Duka.
Reportér Českého rozhlasu Jan Herget se zajímal o to, jakou podobu budou mít film i seriál o cyrilometodějské misi
Kromě celovečerního filmu vznikne i pětidílný televizní seriál, který má být hraným dokumentem. Nepůjde však o dvojí zpracování jednoho filmového materiálu, ale pro každý formát se budou točit scény zvlášť. Seriál pak režijně zpracuje David Kočár a pod celovečerním filmem bude podepsaný Petr Nikolaev.
„Snažíme se respektovat fakta pokud možno v obou těch případech. Máme na to tým odborníků, takže se snažíme historickou pravdu dodržovat. K tomu přidáváme několik vymyšlených postav – není jich mnoho – které umožňují ději, aby se dramaticky vyvíjel,“ popisuje postup filmařů Petr Nikolaev.
Inspirací pro režiséra byly prý filmy Údolí včel nebo historický seriál Lékař umírajícího času. Ve výpravné podívané nebudou chybět ani akční scény, souboje a drsná realita devátého století.
Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu nejen východní křesťanství, ale vytvořili slovanské písmo - hlaholici. Později se setkali i s papežem a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk.
Podle historika Jaroslava Šebka nebyli soluňští bratři jen nositeli východního křesťanství, ale šířili mezi pohany kulturu a vzdělanost. V té době se podle Šebka vytvářely hlubší základy civilizace, která stojí na kulturní, vzdělanostní a státoprávní bázi.
„Ta cyrilometodějská mise není jenom náboženským projektem, ale je také velkým civilizačním a kulturním projektem. To je myslím poselství, o kterém bychom měli diskutovat zvláště v této době,“ shrnuje Jaroslav Šebek.
Všechny tyto myšlenky by měl film i seriál zprostředkovat divákům v atraktivní podobě. Lákavé bude i herecké obsazení. V eposu o Cyrilovi a Metodějovi si zahrají třeba Roman Zach, Milan Bahul nebo Karel Dobrý.