Na letošních slavnostech na Velehradě zastupoval papeže chorvatský kardinál. Výběr není náhodný. V Chorvatsku se hlaholice, písmo, které v 9. století přinesli na Velkou Moravu Cyril a Metoděj, udržela až do 19. století a dodnes tam má tradici. Hlásí se k ní malebné přímořské město Nin nedaleko Zadaru.
Přišli pěšky nebo možná přijeli na lodi po Moravě a přivezli s sebou křesťanství a také písmo. Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje oslavujeme podle tradice právě dnes. O křesťanství víme mnohé, ovšem o nejstarším dochovaném slovanském písmu obou svatých, kterému se říká hlaholice, nevíme skoro vůbec nic. Číst ho umí v Česku jen několik lidí. Jedním z nich je 92letý malíř a ilustrátor Jiří Šindler z Brna, který zrekonstruoval hlaholici pro tiskařské potřeby a vytvořil jednotný tiskařský font.
Filmaři se chystají zpracovat další významnou událost z našich dějin. Na plátně zvěční Cyrila a Metoděje a jejich misi. Film o těchto dvou slovanských věrozvěstech se začne natáčet letos v květnu a do kin by se měl dostat příští rok. V roce 2013 totiž uplyne 1150 let od příchodu těchto bratrů ze Soluně.