Obrazy od dětí z 60 zemí. Nová výstava v pařížském sídle UNESCO připomíná 80. výročí vyhlazení Lidic

Až do pátku bude v pařížském sídle organizace UNESCO výstava k 80. výročí vyhlazení vesnice Lidice nacisty. Mezi vystavovanými díly jsou desítky obrazů, které namalovaly děti z více než 60 zemí. Všechny tyto výkresy se utkaly v Mezinárodní výtvarné soutěži založené před více než půl stoletím k uctění děti zavražděných v Lidicích za druhé světové války a v dalších konfliktech ve světě.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Že se teď v sídle UNESCO otevírá další ročník lidické výstavy, je zprávou o tom, že nám osud lidických dětí není lhostejný. Není to jenom příběh z minulosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Až do pátku bude v pařížském sídle organizace UNESCO výstava k 80. výročí vyhlazení vesnice Lidice nacisty. Poslechněte si celý příspěvek

Výstavu v Paříži zahájil ministr kultury Martin Baxa z ODS. Připomněl, že potlačení demokratických principů vedlo k nástupu nacistů a k druhé světové válce. Podobnou situaci podle Baxy sledujeme na východě Evropy.

„Co se dnes děje na Ukrajině, kde Putinův agresivní režim rozpoutal válku, je v jiném slova smyslu velmi obdobný příběh. Příběh země, která není demokratická, kde nefungují standardní demokratické principy, a která potom může rozpoutat tak neuvěřitelnou agresi, jako rozpoutal Putinův režim na Ukrajině,“ říká pro Radiožurnál.

25:45

Lidice po Lidicích. Jaký byl další osud vsi, kterou chtěli nacisté vymazat ze světa?

Číst článek

Tématem letošní soutěže bylo „muzeum“, třináctiletá Anděla z Plzně poslala mamuta v muzeu. Na výstavě je také obrázek od čtrnáctileté Yulduz z Taškentu, která nakreslila loď. A dvanáctiletá Kristina namalovala archeologické vykopávky.

„Dovezli jsme sem více než 200 obrázků z více než 60 zemí. Část jich je prezentovaná na textilních bannerech a část v originálech. To je loňský 49. ročník na téma robot a umělá inteligence.“

Výstavu Památníku Lidice do Paříže přivezla kurátorka Veronika Trubačová, která doufá, že se do příštího ročníku znovu zapojí i děti z Ukrajiny. „Děti z Ukrajiny mohou být třeba v České republice nebo v Německu. Uvidíme, uzávěrka je 10. února a budeme moc rádi, když přijdou díla z Ukrajiny.“

Ukrajina žádá o zápis Oděsy na Seznam světového dědictví UNESCO. Generální ředitelka návrh podpořila

Číst článek

Francouzská velvyslankyně při UNESCO Véronique Roger-Lacanová přirovnala vyhlazení Lidic k tragédii ve francouzské vesnici Oradour-sur-Glane, kde nacisté po vylodění spojenců v Normandii zabili přes 640 lidí – mužů, žen i dětí. Podle francouzské velvyslankyně se dnes podobné krveprolití odehrává na Ukrajině. I přes to velvyslanci některých zemí odmítají ruskou agresi odsoudit.

„Hodně z nich se zdržuje hlasování, když po nich chceme, aby odsoudili ruskou agresi proti Ukrajině. Při březnovém mimořádném jednání hlasovalo 33 zemí pro odsouzení ruské agrese, hodně států se ale buď zdrželo hlasování, nebo se ho nezúčastnilo. Mezi těmito zeměmi byla například Čína, Jihoafrická republika nebo Brazílie,“ vypočítává francouzská velvyslankyně.

Podle ní chce UNESCO pomoct Ukrajině ve školství a tamním dětem co nejrychleji poskytnout například psychologickou péči.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme