Ukrajina žádá o zápis Oděsy na Seznam světového dědictví UNESCO. Generální ředitelka návrh podpořila

Ukrajinský ministr kultury a informací Oleksandr Tkačenko na setkání s generální ředitelkou UNESCO oznámil, že Ukrajina požádá o zápis Oděsy na Seznam světového dědictví UNESCO. Organizace také zavede nová opatření na ochranu ukrajinského kulturního dědictví v Oděse a ve Lvově.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci se snaží sochu vévody de Richelieu ochránit před ruským útokem pytli s pískem

Ukrajinci se snaží sochu vévody de Richelieu v Oděse ochránit před ruským útokem pytli s pískem | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Návrh na nominaci Oděsy na Seznam světového dědictví UNESCO oznámil ukrajinský ministr kultury a informací v rámci pracovního setkání s generální ředitelkou UNESCO Audrey Azoulay v sídle organizace. Ředitelka se návrh rozhodla podpořit, nová opatření připravuje také na ochranu dalších ukrajinských kulturních památek.

Oděsa se nachází jen několik desítek kilometrů od frontové linie a byla již několikrát zasažena dělostřeleckou palbou. V rámci ostřelování zde zemřely desítky lidí. V červenci byla také zničena část skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění, které bylo slavnostně otevřeno v roce 1899.

Na žádost Ukrajiny UNESCO zmobilizovalo mezinárodní odborníky, aby zemi poskytli technickou podporu a členské státy zasedající ve Výboru pro světové dědictví tak mohly nominaci Oděsy urychleně posoudit.

UNESCO také městu poskytne finanční prostředky na odstranění škod, které byly od počátku války způsobeny v Oděském muzeu výtvarného umění a Oděském muzeu moderního umění.

Organizace se rovněž zavázala, že Ukrajině dodá vybavení na ochranu kulturního dědictví Oděsy. Bude se jednat o ochranné panely, pytle s pískem, hasicí přístroje, nehořlavé tkaniny a plynové masky.

‚Plivanec do tváře OSN.‘ Rusové ostřelovali přístav v Oděse den po podpisu dohody o vývozu obilí

Číst článek

Výboru pro světové dědictví bylo také doporučeno, aby mezi kulturní dědictví v ohrožení zařadil památky v Kyjevě a Lvově, které válka také dlouhodobě ohrožuje.

Geniální ředitelka UNESCO v úterý podpořila i vytvoření kulturního centra UNESCO ve Lvově, o které požádal starosta města Andrij Sadovyj. Ve městě  by mělo vzniknout místo pro setkávání umělců, kde by se konaly vzdělávací programy a další akce. Na financování jeho otevření a provozních nákladů byl vyčleněn rozpočet ve výši 1,5 milionu dolarů.

Kromě toho se ředitelka UNESCO rozhodla vyslat do Kyjeva úředníka, který by veškeré akce koordinoval. Ten doplní tým místních odborníků, kteří již v oblasti pracují.

Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme