Malby se nacházejí v pohoří Sierra Sur de Jaén. Jedná se o malby v mělkých úkrytech a na svislých stěnách, které jsou staré více než 6000 let. Jsou považovány za první umělecké projevy lidstva.
Na poloostrově Nicoya najdete jednu z takzvaných modrých zón, tedy místo, kde se lidé dožívají opravdu vysokého věku, vyššího než je průměrně běžné. Navíc jsou místí lidé vesměs velmi zdraví.
Benátští radní chtějí opatřením snížit nadměrnou turistiku. Podle starosty města Luigiho Brugnara je poplatek nejschůdnější variantou, jak jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii ochránit.
Česko má nyní na seznamu nehmotného dědictví UNESCO devět zápisů. Jako první zvyk z ČR byl v roce 2005 zapsán slovácký tanec verbuňk, naposledy loni vorařství.
Žatec je součástí seznamu světového dědictví UNESCO. „Myslím si, že město Žatec už dlouho může nabídnout svým návštěvníků vše, co turista očekává,“ říká manažer zapsané památky Jaroslav Špička.
Variant využití se nabízí hodně, umím si tam představit rezidenční bydlení nebo znovu hotel,“ uvádí zástupce spolku Hotel Vyšehrad Český Krumlov Ondřej Stejskal.
Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián. Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí.
Problém je v tom, že je hora pro každého snadno přístupná. Na stanici Gogome, pátou z celkových deseti, se podle CNN dostane 90 procent všech návštěvníků hory, vede tam totiž silnice.
Žatec a jeho chmelařské okolí bude zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO. Rozhodl o tom v pondělí Výbor Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu.
V červenci, kdy UNESCO doporučilo přidat Benátky na seznam ohrožených míst, hovořila tato organizace o problémech s nadměrným turismem i potížích plynoucích z klimatických změn.
„Další rozvoj (Benátek), dopady změn klimatu a masivní turismus hrozí, že způsobí nezvratné proměny výjimečné hodnotě města,“ uvedla organizace v prohlášení citovaném agenturou AFP.
Historické centrum Oděsy je od ledna letošního roku na seznamu světového dědictví UNESCO. V noci na neděli ruský útok podle Kyjeva poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám ve městě.
Členské státy budou v pátek hlasovat o návratu Spojených států do organizace UNESCO. A většina zemí je připravená návrat Američanů do organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu podpořit.
S opětovným příchodem Američanů by organizace měla hospodařit se štědřejším rozpočtem – Spojené státy by měly ročně přispívat v přepočtu přes tři miliardy korun.
Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla.
„Odnáším si z toho zkušenost, že spoléhat na to, že dostanu oficiální dopis či oznámení, nebo že se mě někdo zeptá na můj názor, tak to se ne vždy vyplatí,“ hodnotí jeden ze sousedů.
Podle průzkumu STEM / MARK míří díky značce UNESCO do Krumlova 74 procent zahraničních turistů a 54 procent tuzemských. Letos chyběla ve městě oproti době před covidem asi polovina návštěvníků.
Během pandemie covidu-19 byl pro návštěvníky ostrov uzavřen a znovu se otevřel teprve před třemi měsíci. Archeologické naleziště bylo nyní opět uzavřeno a odborníci v něm zkoumají rozsah škod.
Organizace UNESCO se zavázala, že Ukrajině dodá vybavení na ochranu kulturního dědictví Oděsy. Bude se jednat o ochranné panely, pytle s pískem, hasicí přístroje, nehořlavé tkaniny a plynové masky.
Na základě studie proveditelnosti zastupitelé rozhodnou, jestli úpravy budou proti dvacetileté nebo až padesátileté vodě. Samotné práce by mohly začít za tři až čtyři roky.
Ruská invaze na Ukrajinu dosud stála život na deset tisíc civilistů. Jedním z prvních napadených měst byl Černihiv, kde se před bombardováním skrývali lidé ve starých podzemních chodbách.
Požár v amrickém Yosemitském národním parku ohrožuje tamní starobylé sekvoje. Sekvoje byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry tuto odolnost ztrácejí.