HBO uvádí minisérii o tragédii v Černobylu. Nabízí realistický pohled i osudy zasažených lidí
Několik let po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl jezdí na místo katastrofy tisíce turistů ročně. Zpátky do minulosti vás teď může vzít i nová televizní minisérie Chernobyl, která má v úterý večer českou premiéru na kanálu HBO. Tvůrci slibují velmi realistický pohled na dopady jaderné havárie.
26. duben 1986. Je hluboká noc. Ukrajinské město Pripjať už skoro spí a téměř 50 tisíc obyvatel ani netuší, co se právě odehrává jen několik kilometrů od jejich domovů.
Uprostřed noci – přesně v 01.23,45 – dochází během plánové technické zkoušky k explozi 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl. A právě čas výbuchu je i název prvního dílu nové minisérie HBO. Díky ní diváci uvidí nejen okamžité vyšetřování exploze, kterou tehdejší Sovětský svaz tajil, ale i následné příběhy lidí.
I 33 let po havárii Černobylu jsou na Šumavě radioaktivní divočáci. ‚Běžný jev,‘ uklidňuje Drábová
Číst článek
„Je snadné to vnímat jako katastrofický snímek. Ale tak to není. Je to především příběh o lidech,“ říkají v krátké upoutávce tvůrci seriálu. „Lidé, kteří pracovali v elektrárně, lidé kteří byli vysláni do Černobylu – do té kontaminované oblasti, aby ji vyčistili. Jejich příběhy jsou pozoruhodné.“
Filmaři si pro natáčení vybrali litevské město Vilnius. Podle nich díky své sovětské atmosféře dokonale představuje město Pripjať. Scény z elektrárny pak natáčeli v bývalé Ignalinské jaderné elektrárně, která byla v roce 2009 vyřazena z provozu. Dva reaktory, které se v ní používaly, jsou podobné tomu z Černobylu.
„Všechno je v seriálu Černobyl uvěřitelné – naše scéna, lokace. Tým je opravdu obrovský,“ doplňují tvůrci.
Pětidílný seriál Chernobyl z koprodukce společností HBO a Sky sází i na známé herecké osobnosti. Sovětského místopředsedu vlády, kterého Kreml pověřil vedením vyšetřováním havárie, si zahrál švédský herec Stellan Skarsgård. A v roli jaderné fyzičky se divákům představí britská herečka Emily Watsonová.