Snažila jsem se ukázat lidskost a emoce, říká režisérka Andert o svém dokumentu V Mosulu
Režisérka Jana Andert strávila několik měsíců s kamerou mezi iráckými vojáky, kteří dobývali město Mosul tehdy ovládané Islámským státem. Výsledkem je válečný dokument V Mosulu. „K válce se mi podařilo dostat velmi blízko a natočit tak unikátní materiál,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu dokumentaristka.
Česká režisérka Jana Andert chtěla být od začátku v irácké speciální antiteroristické jednotce Golden Division. Její členové totiž mají nejlepší trénink, což bylo důležité i pro její bezpečnost.
Rozhovor s režisérkou Janou Andert o tom, jak natáčela válečný dokument V Mosulu, který soutěží na karlovarském festivalu.
Začátky ale nebyly jednoduché, jak říká Janu Pokornému. V irácké armádě nejsou ženy, a musela si tak zvykat na to, jak se mezi vojáky chovat a pohybovat.
„Film ukazuje realitu války, různé situace týkající se civilistů, vojáků i bojů, ukazuje bez filtru a syrově, jak tam dny probíhaly,“ popisuje pro Radiožurnál s tím, že se snažila poukázat na lidskost a emoce ve válce, ať už jde o vojáky, nebo civilisty.
V jedné scéně například natáčí vojáka, jak střílí, a hned v další, jak říká svému otci, že by se chtěl oženit.
Opravdový scénář se ale podle ní ve válce udělat nedá. Člověk neví, co se stane za pět minut.
V bitvě o Mosul trpělo především civilní obyvatelstvo. Ztráty podle ní byly obrovské, takzvaný Islámský stát je používal jako živé štíty, a když se snažili prchat, tak do nich radikálové stříleli. Lidé neměli jídlo, vodu, děti byly zraněné.
„Je důležité, abychom viděli i tuto stránku války. A je to ta nejhorší,“ uzavírá.