Hostem ‚Filmovky‘ v Uherském Hradišti bude irský režisér Sheridan. Festival otevře dokument o Kocábovi
V Uherském Hradišti v pátek začne Letní filmová škola, největší nesoutěžní filmový festival v zemi. Na 48. ročníku bude mít světovou premiéru dokument Michael Kocáb - Rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové, poslední film Jana Švankmajera nazvaný Kunstkomora i snímek Arvéd režiséra Vojtěcha Maška.
Dokument Michael Kocáb - rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové v sobotu otevře Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.
Podle režisérky nepůjde o bilanční hodnocení rockerova života, ale snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.
Hvězdným hostem festivalu bude irský režisér a scenárista Jim Sheridan, držitel pěti nominací na Oscara, který v Uherském Hradišti převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.
Oceňovaný režisér povede na festivalu lekci filmu a osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímků.
„V Uherském Hradišti budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara,“ přibližuje program mluvčí festivalu Lenka Horáková.
Mezi hosty festivalu budou také německá scenáristka a režisérka Eliza Petkovová, slovenská vizuální umělkyně Mária Júdová, argentinský filmový kritik Pablo De Vita a filmový kritik a historik Anton Dolin, který letos emigroval z Ruska.
Filmovku uzavře světová premiéra očekávaného filmu Arvéd od režiséra scénáristy Vojtěcha Maška. Snímek je o tom, kam až je člověk ochoten zajít, aby dosáhl svého cíle.
Programové sekce
Program festivalu bude tradičně rozdělený do tří hlavních bloků, kterými jsou Historie, Současnost a Česko/Slovensko.
Historická retrospektiva bude věnována slavnému španělskému režisérovi Luisi Buňuelovi a v sekci Filmová čítanka se představí britská nová vlna, která koncem 50. let přišla se snímky o dělnických hrdinech, o odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích.
Nejlepším filmem loňského roku byl Šarlatán. Ivan Trojan získal svého sedmého Českého lva
Číst článek
V bloku Současnost festival promítne výběr filmů z Portugalska, jako národní kinematografie, která se v poslední době prosazuje na mezinárodní scéně.
Eva tropí hlouposti, baron Prášil, Císařův pekař - to nabídne blok Česko/Slovensko ve své obsáhlé retrospektivě režiséra Martina Friče sestavené k příležitosti 120 let od jeho narození.
A v neposlední řadě sekce FAMU History představí takzvanou ztracenou generaci tvůrců, kteří školu absolvovali v době nastupující normalizace. Diváci se tedy mohou těšit na filmy Angeliky Hanauerové, Vladimíra Drhy, Jaroslava Soukupa nebo Agnieszky Hollandové.
Jáchym Topol i investigace
V Uherském Hradišti opět nebude chybět program Českého rozhlasu a s ním ani Jáchym Topol. Sestra, románová prvotina autora, bude mít na Letní filmové škole svou rozhlasovou premiéru, které se bude účastnit i Topol.
Ve stanu Českého rozhlasu bude k slyšení i seriózně neseriózní talk show Čelisti nebo zábavná girl talk Buchty o všem a o ničem. Hudební setkání s Pavlem Klusákem v pořadu Sedmé nebe se bude věnovat charakteristice islandské hudby a návštěvníci mají možnost na živo slyšet pořad Čekání na prezidenta - vítěze kategorie „Objev roku“ v soutěži „Podcast roku“.
Svojí práci představí i investigativní novináři Radiožurnálu, se kterými si lidé mohou popovídat v otevřené debatě.