Před 120 lety se narodil Alfred Hitchcock. Mistr hororu začínal kreslením titulků k němým filmům
Přezdívá se mu mistr hororů a nesnášel dlouhé scény, ve kterých se mluví. Přesně před 120 lety se narodil režisér Alfred Hitchcock. K tomu, aby u diváka vyvolal strach, zařadil do filmů scény, ve kterých graduje ohrožení, nebo výraznou hudbu. Film Psycho a jeho hudba patří mezi nejikoničtější horory vůbec. Hitchcock se v 60. letech díky němu dostal na vrchol hollywoodské slávy.
Scénu ve sprše považuje dodnes řada fanoušků za jednu z nejděsivějších vůbec. 45 sekund dlouhá scéna se natáčela sedm dní a kamera ji zabírá ze sedmdesáti různých úhlů. Při premiéře filmu Hitchcock nechtěl, aby kdokoliv ze sálu prozrazoval děj na veřejnosti.
Přestože položil základy toho, jak budovat ve filmu napětí a zdůrazňoval, že jeho diváci platí za to, aby byli strašení, on sám se tomu vyhýbal.
Přehlídka noirových filmů na Křivoklátě promítne Zabíjení od Kubricka i Hitchcockovu Rebeccu
Číst článek
„Nedychtím, aby mě někdo strašil, i když se někdy děsím. Jednou jsme třeba s manželkou lezli na horu. Uprostřed noci jsme byli na srázu ve výši osm tisíc stop. Neustále jsme se drželi, chybělo málo, abychom spadli. A tak jsem si říkal, že tohle je možná dobré do filmu, ale není to dobré pro mě,“ řekl Hitchcock v rozhovoru pro cyklus Mistři filmu.
Ještě než se rodák z Londýna dostal na režisérské křeslo, pracoval u filmu jako asistent režie a kreslil titulky k němým filmům. Svojí prvotinu Zahrada rozkoše natočil v roce 1925. Snímky většinou vycházejí z jednoduchého příběhu, který ale postupně přechází do napínavé atmosféry. Několikrát se vzrůstově menší režisér ve svých filmech na chvíli i objevil a diváci ho tak na plátně začali vyhledávat. Příkladem jsou i slavní Ptáci z roku 1963, kde venčí psa.
Hitchcock byl pětkrát blízko k získání zlaté sošce Oscara, nikdy ji ale nezískal. Několik cen ale má za celoživotní dílo. Při předávání – stejně jako ve svých filmech – toho moc nenamluvil. Krátce před smrtí v roce 1980 mu britská královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.