Klaus mladší těží z aktuální poptávky po národovecké rétorice

Věštit, jak Klausova Trikolóra dopadne v příštích volbách, by bylo předčasné. Zájem, který při svém vzniku vzbudila, ale dokládá, jak se v posledních letech posunuly štěpné linie a voličské priority v české společnosti. Ten tam je pravo-levý střet vedený nad ekonomickými a sociálními tématy. Místo něj se řeší bezpečnost a identitární aspekty.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Václav Klaus tvrdí, že je tu pro všechny voliče. Odkud k němu přicházejí, prý na čele napsáno nemají. Trikolóra si nechala udělat průzkum, z něhož vyplynulo, že pytlačí v revíru ODS a hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Klaus těží z aktuální poptávky po národovecké rétorice

Říkat, že se jeho hnutí opírá o dosavadní stoupence komunistů a SPD, je podle Klause zkratka lidí, kteří chtějí Trikolóře uškodit. Ovšem v centrálách krajní levice i pravice to zjevně vidí jinak a Klausův vzestup sledují s vážnými obavami.

ČSSD trnem v oku

Právem. Že se Klaus od ODS zásadně liší, se ví už dávno. Je radikálnější ve vztahu k Evropské unii, migraci, menšinám a zároveň tolerantnější k Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Kdo z voličů fandil občanským demokratům jenom kvůli Klausovi, s ním přirozeně odešel k Trikolóře.

Těžko ale čekat, že by v období, jež zbývá do voleb, někdo tápal v tom, jestli dát hlas dvěma takto vzdáleným družinám. Přece jen se o elektorátu ODS říká, že je v politice zorientovaný.

Naopak babišovcům může Klaus ještě zavařit. Premiér sice dokáže šermovat slovy a slibovat hory doly, ovšem konkrétní vládní výkon je střízlivější a ne každého, kdo naskočil na Babišovu rétoriku, uspokojí. Voliči ANO jsou nestálí, část z nich se o politiku zajímá jen zběžně, další část je zase seniorského věku a Babiš ji ukořistil na úkor ČSSD a KSČM.

Kromě toho programové směřování kabinetu víc než ANO určuje sociální demokracie. A ta je Trikolóře podobně jako okamurovcům trnem v oku. Když se za letní vládní krize spekulovalo, jestli by ANO nenašlo ve sněmovně jiné partnery než oranžové, slyšeli jsme od SPD i Klause, že žábou na prameni je sociální demokracie. Kdyby ve Strakovce skončila, nebránili by se jednání. Tato úvaha nejspíš bude platit i po příštích volbách.

Za tradiční svět

Co však Václavu Klausovi hraje do karet nejvíc, je uspokojení ekonomických a sociálních potřeb velké části populace. I ti lidé, kteří zrovna nebohatnou, propadají pocitu, že o to málo, co mají, mohou přijít, pokud Českou republiku zavalí migranti. Bojí se narušení sociálního standardu, národní identity i kulturních tradic. Cítí nedůvěru k Evropské unii, zato soudí, že je křivděno Rusku.

Zatímco po druhé světové válce demokratické země západní Evropy věděly, že pro mír a bezpečnost je klíčová sociální stabilita, a proto byla rozhodující energie věnována výstavbě silného sociálního státu, dnešní znejistělá společnost nezřídka hledá řešení ve stavění zdí a chrastění zbraněmi.

Bez překvapení. Předsedou nového hnutí Trikolóra se stal Václav Klaus mladší

Číst článek

To sune kupředu pestré radikální politické projekty, které se nemusejí definovat pravo-levě, ale stačí jim bojovat za tradiční svět bez nových rizik a výzev.

Podobné volání znělo i na sobotním ustavujícím sněmu Trikolóry. Předseda Klaus burcoval: „Vezměme si zpátky naši zemi!“ a jeho první místopředsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková velebila Trikolóru coby „hráz proti přívalu vod tak mocných, že hrozí zaplavit vše, na co jsme my tradicionalisté, konzervativci a vlastenci pyšní.“

Trikolóra dost možná ještě pár pátků poroste. Bude ale zajímavé sledovat, co se stane, až se kola hospodářské prosperity zadrhnou a lidé si víc než virtuálních migrantů začnou všímat svých tenčících se peněženek. Kdyby pak dali zelenou návratu pravo-levého střetu, mohla by národovecká hnutí svojí krasomluvou luxující voliče jak ODS, tak KSČM a ČSSD, jít o žebrácké holi.

Autor působí na Masarykově demokratické akademii

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme