Komunikace ministrů, celé vlády i koaličních stran je opravdu nesrozumitelná, chaotická a někdy i arogantní. Ale za pád důvěry a za hubenou podporu ve srovnání s hnutím ANO nenese hlavní vinu.
Koalici ODS, lidovců a TOP 09 by v únoru dalo hlas 18,5 procenta voličů, což je stejně jako v lednu. Naopak u SPD a KSČM se podpora shodně zvýšila o procentní bod na deset, respektive osm procent.
V letních měsících posílilo také hnutí SPD. Lidovci, Starostové a TOP 09 zůstali podle centra těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory.
Jediné, k čemu se ČSSD teď musí upínat, je naděje, že ve sněmovních volbách na podzim 2021 překoná pětiprocentní hranici a nezmizí pod vodou jednou provždy.
Hlasy pro jednotlivé kandidáty rozdělily 12 procent křesel. Rozhodovaly hlavně v malých městech, ve velkých byly neúčinné. Přesto i tam přinesly zajímavé rošády.
Jednoznačný favorit ruských voleb - prezident Putin - podle posledních průzkumů ztrácí voliče ve velkých městech. Stabilní základnou zůstává ruská provincie: vesnice a menší města.
Konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) oslabil obě vládní strany. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median.
Propad voličských preferencí nejsilnější koaliční strany ODS začíná být markantní. Potvrzuje to i poslední průzkum agentury STEM, podle něhož by ODS nyní skončila ve volbách až na čtvrtém místě, za sociální demokracií, TOP 09 a komunisty. Podle průzkumu by ODS s 8,6 procenta hlasů získala pouhých 22 poslaneckých mandátů, tedy ani ne polovinu toho co v posledních volbách.
S optimismem může vykročit do volebního roku 2013 kancléřka Angela Merkelová. Její Křesťanskodemokratická unie (CDU) se u voličů těší rostoucí podpoře. V posledním průzkumu získala 41 procent, což je nejlepší výsledek za posledních sedm let. Německo čeká supervolební rok.
Zákazníky e-shopů zajímají především fotky zboží a jeho dostupnost. Vyplývá to ze studie Asociace pro elektronickou komerci. Lidé, kteří využívají virtuální obchody také chtějí znát co nejvíc technických údajů, podle kterých mohou výrobky srovnávat.
Školní výsledky žáků jsou ovlivněny tím, jakým způsobem se děti učí. Ze statistik podle společnosti Scio vyplývá, že pouze třetina dětí se učí poslechem. Školáci nejvíce preferují učení, které je spojené s pohybem nebo prožitky, a paradoxně tyto děti mají špatné školní výsledky.
Kdyby se v červenci konaly volby do poslanecké sněmovny, levicové strany ČSSD a KSČM by získaly většinu 112 mandátů. Vyplývá to z dnes zveřejněného modelu agentury Factum Invenio. Komunisté by získali stejně poslanců jako ODS - 39.
Preference německých Zelených rostou. Nově zveřejněný průzkum ukazuje, že Zelení budou v příštích letech žádaným koaličním partnerem. V tuto chvíli by jim dalo hlas 21 procent německých voličů.
Doslova raketový vzestup slaví v Německu strana Zelených. Ještě nikdy v minulosti se netěšila mezi voliči takové podpoře. Preference německé vládní koalice jsou stále nižší, především FDP se potácí na hranici zvolitelnosti. Naopak strana Zelených zažívá nevídaný boom.
Preference německé vládní koalice CDU a FDP stále klesají, kancléřka Merkelová ale dosavadních deset měsíců hodnotí pozitivně. Jako nejdůležitější krok označila na dnešní tiskové konferenci zdravotní reformu a stabilizaci bankovního sektoru. Média ale píší o erozi uvnitř CDU.
Výraznou roli ve složení Poslanecké sněmovny sehrály v letošních volbách preferenční hlasy. Do sněmovny se dostali i politici, kteří byli na kandidátkách až ve druhé a třetí desítce.
Složení poslanecké sněmovny v letošních volbách výrazně ovlivnilo takzvané kroužkování. Do parlamentu se dostanou i politici, kteří se původně pohybovali okolo 20. místa svých kandidátek. Naopak místopředseda ODS Ivan Langer překvapivě preferenční hlasy nezískal.
Britské politické strany stupňují úsilí před čtvrtečními volbami. Poslední průzkumy naznačují, že preference jsou mimořádně vyrovnané a mnoho lidí stále není rozhodnuto, komu dají nakonec svůj hlas.
Pravidelnou součástí průzkumů sociologických agentur jsou předvolební průzkumy preferencí. I když se pořádají zhruba ve stejnou dobu, jejich výsledky se někdy zásadně rozcházejí.
Propad ODS naopak víc sněmovních křesel pro sociální demokraty. Tak vypadá aktuální volební model podle Střediska empirických výzkumů. Pokud by se volby konaly nyní nejvíc mandátů by podle STEMU získala ČSSD - osmdesát tři, ODS pak padesát devět.
Průzkum agentury STEM potvrdil náskok sociální demokracie před občanskými demokraty. ČSSD by podle těchto údajů volilo 28,7 procent dotázaných, ODS 22,5 procent.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM by v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD, která by získala 78 poslaneckých křesel, druhá by byla ODS s 66 a třetí KSČM s 28 mandáty. Strana TOP 09 by získala 16 a KDU-ČSL 12 křesel. Další strana by se do sněmovny podle průzkumu STEM nedostala.
Klesající preference sociální demokracie jejího předsedu Jiřího Paroubka neznepokojují. Zveřejnila je tento týden agentura Median. Podle ní by ČSSD v lednu volilo 35,3 procenta lidí, jenom o čtyři procentní body víc než ODS.
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama zvýšil náskok v preferencích před republikánem Johnem McCainem. Vypovídá o tom nový průzkum renomovaného Gallupova ústavu.