Konečně sněmovní strana se šéfovou

Interpretovat výsledek volebního sněmu TOP 09 coby střet expředsedy Miroslava Kalouska a jeho právě končícího nástupce Jiřího Pospíšila je jistě zjednodušující. Ale také zároveň pravdivé.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Když přistoupíme na tuto hru, můžeme počítat: stranu vede od neděle dosavadní místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a to je úspěchem Jiřího Pospíšila; Miroslav Kalousek neprosadil svého kandidáta Tomáše Czernina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Konečně sněmovní strana se šéfovou

Ale ten se stal prvým místopředsedou, Pospíšil do vedení nepronikl. A post místopředsedy neobhájil Marek Ženíšek, i když patřil mezi nejužší špičku „topkařů“ celou dekádu. To jsou zase jasné body pro Kalouska.

Předsedkyně v obklíčení?

Jak se vybarví další čtveřice místopředsedů, se ještě uvidí. Kalousek mezi nimi jistě má svá želízka a dost možná v předsednictvu mírnou převahu, což by mohlo šéfovou brzdit v rozletu. Pokud ovšem ve straně bude dál planout svár, což by ale bylo vzhledem k dlouhodobým volebním preferencím bezmála sebevražedné.

Předsedkyní TOP 09 se stala Pekarová Adamová. Pospíšil nebude ani řadovým místopředsedou

Číst článek

A Kalousek, který už se nějakou dobu nemůže opírat o charisma dvaaosmdesátiletého čestného předsedy Karla Schwarzenberga, snad nemá v úmyslu poslat dost pracně vybudované dílo k čertu. I když musí vidět, že se TOP 09 hned tak nevrátí k číslům svého vstupu na scénu, což roku 2010 znamenalo skoro 17 % hlasů, 41 mandátů ve sněmovně a pět ministerských křesel.

Dnes disponuje sedmi poslanci plus pěti senátory a jak řečeno, hrozí ji po příštích volbách vypadnutí ze sněmovny. To ale jistě není důvod stranu odepisovat a ještě ji likvidovat bratrovražedným bojem. Zvlášť když se právě ona tak zásadně vymezuje vůči Andreji Babišovi a kdy v části společnosti sílí poptávka po silné opozici hnutí ANO.

Ta ale může uspět, jen pokud bude víc držet při sobě – to znamená blok ODS, starostů, lidovců a TOP 09, které se však musí navzájem viditelně podporovat a případně utvářet volební koalice. Žádný partner by ale nešel do holportu s vnitřně rozkotanou stranou.

Nezbytnost spolupráce

Když v létě ohlásil europoslanec Pospíšil, na pražském magistrátu angažovaný a ještě se starající o významné Muzeum Kampal, že už na nejvyšší funkci nebude kandidovat, Kalousek se Schwarzenbergem vytáhli coby svůj trumf senátora Czernina. Vzápětí se o předsednictví přihlásila Pekarová Adamová a zakladatelský tandem byl nepříjemně překvapen.

Šťasten není jistě ani po sněmu. Ale pokud mu jde o to, co tak hlasitě neustále opakuje (předseda frakce v dolní komoře Kalousek obzvlášť), pak musí na dílčí neúspěch rychle zapomenout, a naopak přispět předsedkyni všemi silami na pomoc. To, a samozřejmě i fakt, že jde o jedinou stranickou šéfovou ve sněmovně, veřejnost jistě zaregistruje a ocení. Samo o sobě to nezaručuje potřebné hlasy ve volbách.

Bude také třeba přicházet s novými a nosnými tématy, ne jenom pálit ze všech hlavní do premiéra. Ale to, zdá se, aspoň tuší i Pekarová Adamová. Jen aby nezůstala osamocená. Možná bude třeba uzavřít nějakou dohodu, podle které by někdejší architekt strany Kalousek zůstal ve vyšších politických patrech. I když těžko říci, protože tak jako právě on je stále motorem TOP 09, je i její brzdou.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme