Smrádek kolem ČEZ po akci Babiš - Sobotka
Vždycky jde o ČEZ, posteskl si nedávno nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) nad otázkami novinářů, zda nedávnou krizi kolem jeho předchůdce v úřadě Andreje Babiše kvůli podezření z daňových čachrů ještě neumocnila bitva o (ne)prodej uhelné elektrárny Počerady z kolosu ČEZ finančnímu žralokovi Tykačovi. Šlo tam o hodně miliard a o zájmy vlivných byznysmenů, kdy politici obvykle neodolají zapojit se do hry.
Jak ukázaly minulé dny, nemusela to ani být tak velká nadsázka, že šlo v krizi kolem šéfa Hnutí ANO Babiše i o ČEZ. Vedle odporu Babiše k prodeji Počerad tu byl totiž ještě jeden problém, který bobtnal a velmi nadzvedl koaliční partnery ANO, hlavně ČSSD. Babiš totiž údajně ještě před odchodem z ministerstva zaúkoloval svého náměstka Ondřeje Landu, aby na valné hromadě ČEZu příští středu navrhl redukci míst v dozorčí radě. A zároveň aby z ní hned během valné hromady odvolal lidi, kteří tam byli za stát nominováni ČSSD a lidovci. O tom, že má už jakési notičky, se měl náměstek zmínit na květnové dozorčí radě.
Stavba nových jaderných elektráren? Rozdělme nejprve ČEZ, připouští analýza
Číst článek
Krátce na to se pak začaly dít neobvyklé věci – vláda minulé pondělí (5. 6.) odhlasovala usnesení připravené samotným premiérem Bohuslavem Sobotkou. V něm stojí, že jak sám ministr, tak ani jeho zmocněnec (náměstek) nebude dávat na nadcházející valnou hromadu ČEZ žádné protinávrhy a odsouhlasí jen to, co navrhuje představenstvo společnosti. To je mimo jiné i bod odvolání a jmenování členů dozorčí rady, které má dle návrhu vedení ČEZu zachovat současný stav. Ten je: 8 lidí za stát a 4 za zaměstnance. Z 8 za stát nominuje 4 Hnutí ANO, 3 ČSSD a 1 lidovci.
Jinými slovy – ministr financí a jeho člověk nesmí podat ani žádný návrh na redukci členů dozorčí rady a nebude ani odvolávat a měnit její členy. Překvapení ministři za ANO včetně „nováčka" Pilného v tu chvíli prý nevěděli, o co jde, a tak bylo usnesení jednomyslně přijato.
Podle zákulisních informací ministři nevznesli žádné námitky ani na dalších jednání vlády tento týden a žádný protinávrh z MF na změny dozorčí rady nedorazil ani do ČEZu. Podle zákona musí přijít nejpozději 10 dní před valnou hromadou, lhůta tedy uplynula 11. června.
Na využívání jaderné energie bude dohlížet nová divize ČEZu, povede ji současný ředitel Temelína
Číst článek
Zřejmě se tak Babišovi lidé rozhodli se do jeho „poslední" vládní bitvy už nepouštět a hlavně nepokoušet ani policii. Ignorovat usnesení vlády by totiž byl fakt problém. Obzvláště pro náměstka, který spadá pod služební zákon.
Živo na valné hromadě ČEZu ani vítr v dozorčí radě tedy zřejmě zatím nebude. S výjimkou bouře, kterou mohou udělat menšinoví akcionáři. Ti ale svými 30 procenty, navíc roztříštěnými, stejně nemají sílu v ČEZ cokoliv změnit. Zůstal tu však po akci „Babiš –Sobotka a notičky na ČEZ" podivný smrádek.
Co to vlastně mělo znamenat? Pokusil se Babiš ještě před volbami ovládnout přes dozorčí radu svými lidmi polostátní energetickou firmu? K čemu? Nebo se premiérovi naopak podařilo bezprecedentním usnesením vlády zabetonovat v ČEZu před volbami své lidi? Oficiální vysvětlení premiéra, že usnesení mířilo hlavně na potvrzení výše dividendy (aby někdo nenavrhl vyšší), vyznívá poněkud směšně. To ostatní je však ze všech stran každopádně spíš k pláči.
Trápení Jany Maláčové
Apolena Rychlíková
Detail, který rozhodne o osudu nového amerického prezidenta
Petr Holub
Ukrajinská kvadratura kruhu
Ondřej Soukup
I když Trumpova hvězda pohasne, trumpismus v Evropě přežije
Lukáš Jelínek