Virus odejde, ale fízlování zůstane…

Toto konstatoval profesor prestižní moskevské Vysoké školy ekonomické a zároveň známý novinář Sergej Medveděv už před spuštěním moskevského sledovacího programu. Ten využívá možností geolokace mobilních telefonů, který v ruské metropoli běží od 1. dubna – podle oficiálního vysvětlení samozřejmě v zájmu boje s pandemií.

Komentář Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Úvodní výrok tak upozorňuje na fakt, který kdejakého ruského intelektuála tíží možná víc než koronavirus samotný.

Krátce před zavedením tzv. chytré karantény samozřejmě vnikají podobné obavy i u nás, a tak se podívejme, jak tento mechanismus funguje právě v Moskvě. Pokud chcete opustit domov, musíte pokaždé radnici požádat o nový QR kód. Ten si ponecháte v mobilu, nebo si ho vytisknete.

Moskvané zůstanou kvůli koronaviru od pondělí doma, ven budou moct jen v nutných případech

Číst článek

Opatření se vztahuje na všechny lidi nad 65 let, na pacienty trpící těžšími a těžkými chorobami jako je třeba cukrovka či chronická srdeční a respirační onemocnění, a samozřejmě i na ty, kdož jsou doma právě s COVID-19. A tresty? Pokuta čtyři tisíce rublů (asi 1300 Kč), při případné recidivě pět tisíc rublů.

Pokud vás navíc policie chytne ve vašem soukromém autě, může vám ho zabavit. Ve srovnání s tím, co se chystá u nás, kde bude při elektronickém sledování přes mobily a platební karty nutný výslovný souhlas toho, jehož se podobné sledování bude týkat, tak Moskvanů se nikdo na nic neptá: takhle to prostě bude a basta fidli.

Není proto divu, že nejfrekventovanějším spisovatelským jménem v současném Rusku je jméno George Orwella a že velmi častý je i takovýto názor: elektronické šmírování jsme samozřejmě už dlouho čekali, ale mysleli jsme si, že bude zaváděno v opatrných dávkách. Jenže přišel ten vskutku zlatý koronavirus – a může se to spustit rovnou a natvrdo.

Prezidentu Putinovi ovšem pandemie přinesla naprosto nečekané problémy – toužebně očekávané „všelidové hlasování“ o ústavních změnách (mezi nimiž je naprosto stěžejní zrušení jeho dosavadních čtyř prezidentských období) bylo třeba odložit na neurčito a totéž platí i o monumentálních oslavách Dne vítězství 9. května – přehlídka na Rudém náměstí by zřejmě musela proběhnout bez obecenstva, anebo ji bude třeba stejně jako zmíněné referendum přenést na pozdější dobu.

Jen cílevědomá dvacetiletá výstavba ruského policejního státu může vesele pokračovat – tak proč toho nevyužít?

Inu, virus odejde, ale sofistikované šmírování zůstane. Na což by bylo dobré myslet i jinde po světě – českou kotlinu nevyjímaje…

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme