Proč jsou opatření proti nákaze v Česku úplně jiná než u sousedů?

Něco tady nehraje. Česko se zdaleka nevyrovnalo s druhou vlnou koronavirovou, přesto zvolilo úplně jiný způsob rozvolňování než úspěšnější sousedé.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevřené hospody v Česku

Otevřené hospody v Česku | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Osmkrát lidnatější Německo s necelými 18 tisíci oběťmi covidu (Česko má úmrtí s nákazou takřka devět tisíc) prodloužilo všechny restrikce až do 10. ledna.

Kancléřka Angela Merkelová se s premiéry spolkových zemí dohodla, že zůstanou zavřené restaurace, muzea, divadla i další volnočasová zařízení. Jen školy a školky zůstávají stále otevřené, protože ty jsou pro vládu prioritou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Proč jsou opatření proti nákaze v Česku úplně jiná než u sousedů?

V Česku jsou od čtvrtka podle tabulky zvané PES otevřené restaurace, všechny obchody i služby, muzea a galerie, fitness centra, skončil noční zákaz vycházení, část dětí se vrátila do škol, další se přidávají v pondělí. Byť při tom všem platí omezující pravidla, je rozdíl oproti Německu nebetyčný.

Platí to i při pohledu do Rakouska, kde nejsou poslední údaje o nákaze povzbudivé, ale i tak má za poslední týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel jen polovinu úmrtí ve srovnání s Českem.

V pondělí se tam otevírají školy, obchody, služby, ale restaurace a hotely mají smůlu až do 6. ledna. A to včetně těch na horách, kde se sice na Štědrý den rozjedou vleky, ale v podstatě jen pro místní, protože ostatní přijíždějící z rizikových oblastí, což jsou aktuálně všichni sousedé včetně Česka, musí bez pardonu do desetidenní karantény.

Jak přijít o důvěru

V Rakousku budou taky až do ledna zavřená vnitřní sportoviště, zrušeny jsou adventní trhy a dál platí zákaz nočního vycházení. V Polsku jsou restaurace zavřené zatím do 27. prosince. Na Slovensku se čísla zhoršují a mluví se o tvrdém lockdownu ještě do Vánoc.

V Česku se lyžařské areály otevřou ne na Štědrý den, ale už 18. prosince, přesná pravidla se ještě domlouvají. Ministr zdravotnictví Jan Blatný k tomu uvedl: „Věříme, že většina lidí tam jede opravdu za sportem, nikoliv za večerní zábavou.“ Kdy byl někdo z vlády naposledy lyžovat na českých horách?

Italská střediska zůstanou zavřená do 7. ledna, stejně tak i Francie a Německo otevřou hory až po Třech králích. Přímo ve sváteční dny nebudou smět Italové opustit domovskou obec, zákaz nočního vycházení znemožní i účast na půlnočních mších na Štědrý večer.

Takhle přísně se na Vánoce připravily země, které zvládly druhou vlnu lépe než Česko, kde sice křivky rovněž klesají, ale pomalu, zoufale pomalu. A to mluvíme o číslech z klidných dnů před otevřením hospod.

„Ale když se i malá část bude chovat neodpovědně, tak na to doplatíme všichni,“ komentoval ministr Blatný bujaré veselí v některých čerstvě otevřených restauracích i po 22. hodině.

Myslel si někdo ve vládě, která rozhodovala o této podobě rozvolnění, že všichni občané budou nová pravidla bezvýhradně dodržovat? Po devíti měsících života s nákazou, které by se daly nazvat i jako Sto způsobů, jak přijít o důvěru veřejnosti? Na tomto předpokladu je celé rozvolnění – dramaticky odlišné od všech sousedních zemí – opravdu postaveno?

Ne, tady něco nehraje.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme