‚Guardiolův efekt‘. Trenér, který změnil pohled na fotbal
Na mistrovství světa netrénuje žádný tým - dokonce ani nikdy nevedl žádnou reprezentaci. Přesto je jméno Pepa Guardioly slyšet na šampionátu v Rusku docela často. Právě on totiž zanesl do fotbalu prvky, které teď kdekdo okoukává.
„Pep Guardiola má vliv na spoustu hráčů a trenérů,“ zdůraznil skotský trenér Andy Roxburgh, člen technicko-výzkumné skupiny Mezinárodní fotbalové federace FIFA.
Španělský - přesněji katalánský - kouč Guardiola je vyhlášený vysokým a náročným presinkem. Ve chvíli, kdy tým ztratí míč, tak hráči okamžitě vyrazí a snaží se narušit rozehrávku soupeře. Tak, aby balon co nejrychleji získali zpátky.
Podobně to teď dělá čím dál víc týmů - i na mistrovství v Rusku. Čím rychleji totiž získáte míč zpátky, tím menší je šance na inkasování gólu. Naopak to otevírá možnosti na ohrožení soupeřovy brány.
Guardiola trénoval ve Španělsku, Německu a teď v Anglii. Stylem hry svých týmů tak ovlivnil hráče v nejlepších ligách světa. A tyto soutěže teď dodávají opory jednotlivým reprezentacím na mistrovství, kam pak Guardiolovy taktické prvky přenáší.
Francie bude ve finále favoritem
Číst článek
Proto Roxburgh mluví o „Guardiolově efektu“.
Fotbal se totiž neustále vyvíjí. Stačí si pustit přenosy ze sedmdesátých nebo osmdesátých let, které z dnešního pohledu připomínají zpomalený film.
Rychlost, taktika, preciznost, dynamika, síla. To všechno je dnes na vyšší úrovni.
Právě lidé jako Guardiola vymýšlí, jak různé detaily zlepšit. A fotbal se díky takovým trenérům posouvá dál a dál.
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Martin Fendrych
Moderní technologie jsou mocná zbraň. A nebezpečná
Marek Hudema
Jaderná Ukrajina?
Libor Dvořák
Rusko uhání zpět ke Stalinovi
Alexandr Mitrofanov