Ani msta, ani aktivismus. Proč iROZHLAS.cz zveřejnil inventuru kauzy Čapí hnízdo

Ohledávání kauzy Čapí hnízdo mělo vedlejší produkt: zjistili jsme, že mediální prostor byl půl roku zamořen zkreslenou informací. Bylo naší profesní povinností přispět k dekontaminaci, vysvětluje šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz, proč jsme se věnovali kriminálnímu případu Andreje Babiše.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO během tiskové konference k situaci kolem generální inspekce citoval z loňského textu serveru iROZHLAS.cz

Snímek z letošního únoru. Tehdy Andrej Babiš na tiskové konferenci argumentoval článkem iROZHLAS.cz, když útočil na šéfa GIBS Michala Murína | Zdroj: ČT24.cz

Trvalo to týden. Minulou středu server iROZHLAS.cz požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) poprvé, aby zareagoval na nové informace z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Vyjádřil se až sedmý den. Příležitost k vlastní obraně ale nevyužil. Přešel rovnou do protiútoku. 

„Čapí hnízdo rozhodně nebudu komentovat. Děkuji,“ řekl redaktorce Radiožurnálu. „Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat. Všichni bývalí zaměstnanci Mafry akorát žijí v nějaké mstě, takže je pozdravujte,“ dodal. Věcnému komentáři se zcela vyhnul.

Jelikož nařkl iROZHLAS.cz z aktivismu, je nezbytné - nejen pro něj - shrnout, proč zpravodajský web Českého rozhlasu v úterním speciálu odkryl důkazní půdorys, na němž policisté vystavěli případ Čapí hnízdo.

Babiš: Čapí hnízdo nebudu komentovat, bývalí zaměstnanci Mafry žijí ve mstě

Číst článek

Předně, Česká republika se ocitla v unikátní situaci. Vládne jí trestně stíhaný premiér. Obvinění, v tuto chvíli podpořené dozorujícím státním zástupcem, se přitom netýká bagatelního deliktu, ale dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. U obou trestných činů nadto kriminalisté počítají s přísnější trestní sazbou, protože český premiér podle nich způsobil „škodu velkého rozsahu“.

V těchto dnech uplynul rok od počátku stíhání, státní zástupce musel prodloužit lhůtu pro vyšetřování a my jsme se pokusili o jakousi inventuru toho, kam se policie v politicky citlivém případu posunula.

A do toho sám Andrej Babiš při různých příležitostech opakoval, že stíhání nestojí na reálných základech, přirovnával svou situaci k 50. letům, mluvil o politické objednávce. Mimo jiné řekl: „Žádný důkaz o podvodu ve spisu neexistuje, protože žádný podvod nebyl.“

Když jsme se propracovali k usnesení o obvinění a rozhodnutí o stížnostech, nabídl se nám ale jiný obrázek - desetičlánkový důkazní řetězec, jehož některé díly jsme ověřili ve veřejně dostupných databázích.

Aby bylo jasno: ani nyní - po prostudování policejních protokolů - nevíme, zda se Babiš a spol. trestného činu dopustili (ostatně nebylo ani naší ambicí vynášet jakýkoliv soud).

Titulní článek deník Právo: klíčový citát pak převzala další média. | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Nebyli jsme přitom první, kdo se k písemnostem dostal. Když se letos v květnu dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch vypořádal se stížnostmi obviněných, celostátní deník Právo vysázel na své titulní straně článek s titulkem „Žalobce: Závěr policie o Babišově vině nemusí být hodnověrný ani konečný“. V textu citoval jedno souvětí ze šedesátistránkového dokumentu: „Závěr policie o tom, že skutek, pro který je trestní stíhání zahajováno, byl spáchán obviněným, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný.“

Následoval efekt sněhové koule. Zprávu vzápětí přebraly Lidové noviny, servery Echo24.cz, Forum24.cz. Výrok citovali komentátoři celostátních médií. Od Aktuálně.cz přes regionální Deníky až po časopisy Reflex či Reportér.

Tenhle únik Andreji Babišovi za komentář stál. Zprávu z Práva sdílel na sociálních sítích se slovy: „Hm. Nejsem překvapený, vy snad ano? Vždyť bylo jasné od začátku snad každému, že je to nesmysl, účelová kauza, co nám ve volbách vzala minimálně pět procent. Mě měla hlavně otrávit a nadobro vyhnat z politiky.“

Jenže při naší roční prověrce jsme zjistili, že Právem citované souvětí je vytrženo z kontextu. Zmiňovanou pasáž státní zástupce Šaroch napsal v obecné rovině. Ve vztahu ke kauze Čapí hnízdo naopak uvedl, že ve chvíli podání obvinění existovalo „dostatečně odůvodněné podezření“. (Drobné i závážné informační posuny přitom provází tuto kauzu od samého počátku, což je shrnuto například TADY).

Stručně shrnuto: k ohledání stavu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nevedl iROZHLAS.cz ani aktivismus, ani msta. Ověřovali jsme slova premiéra, který tvrdil, že spis neobsahuje žádné důkazy. Není podle nás v Česku aktuálnější kauza, u níž je pohled za kulisy ve veřejném zájmu.

A jako vedlejší produkt našeho snažení se ukázalo, že mediální prostor byl v kauze Čapí hnízdo půl roku zamořen zkreslenými informacemi. Bylo naší profesní povinností, chcete-li veřejnou službou, přispět k dekontaminaci.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme