Babiš: Čapí hnízdo nebudu komentovat, bývalí zaměstnanci Mafry žijí ve mstě
„Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat.“ Tak se premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil ke zjištěním redakce v kauze Čapí hnízdo, ve které je stíhán pro dotační podvod. Server iROZHLAS.cz totiž rok po obvinění přinesl ucelený přehled důkazů, se kterými pracují vyšetřovatelé i státní zástupce. Dosud se přitom na veřejnost dostaly jen útržky. Redakce reakci Babiše sháněla týden.
„Čapí hnízdo rozhodně nebudu komentovat. Děkuji,“ řekl premiér Babiš v úterý na dotaz Radiožurnálu. Server iROZHLAS.cz se snažil reakci šéfa kabinetu ke kauze získat už od minulé středy.
10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie
Číst článek
Redakci například zajímalo konkrétně to, proč Babiš chodil na stavbu farmy, když tvrdil, že s projektem nemá nic společného. Ptala se i na to, proč s úřady ohledně dotace již v době stavby komunikovala firma Imoba, která spravuje majetek holdingu Agrofert.
Na dotazy zaslané prostřednictvím SMS ale Babiš i přes opakované urgence nereagoval, stejně tak jeho mluvčí Lucie Kubovičová a mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Zastihnout se Babiše povedlo až nyní v Brně, kde se zúčastnil konference ke 100. výročí založení Nejvyššího soudu Československé republiky.
„Aktivistický iROZHLAS nebudu komentovat. Všichni bývalí zaměstnanci Mafry akorát žijí v nějaké mstě, takže je pozdravujte,“ dodal Babiš bez dalšího upřesnění v reakci pro Radiožurnál. Předseda vlády vinu dlouhodobě odmítá.
E-maily i zpráva banky
Serveru iROZHLAS.cz se při roční inventuře sledované kauzy Čapí hnízdo podařilo shromáždit a prostudovat dva klíčové dokumenty kriminální kauzy: policejní usnesení o zahájení trestního stíhání a usnesení státního zastupitelství, kterým se letos v květnu vypořádalo se stížnostmi 11 obviněných.
Poprvé se tak veřejnosti dostává k posouzení ucelený přehled důkazní situace případu, který se stal silnou kartou v politickém boji a mimo jiné komplikoval vznik vlády Andreje Babiše.
Z dokumentů vyplývá, že policie proti premiérovi získala zprávu banky, ekonomický posudek, e-mailovou komunikaci a svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě komplexu. Nejde ale o jediné důkazy, vyšetřovatelé mají v rukou další podpůrné materiály.
Ve zkratce: policie je přesvědčena, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo. Její vlastnickou strukturu zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik. Společnost díky tomu uspěla se žádostí o evropské dotace pro malé a střední podniky a získala 50 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu poblíž Benešova.
Podle policejního obvinění přitom o Farmě Čapí hnízdo celou dobu skrytě rozhodoval Babiš, firma byla navíc propojena s tehdy jím vlastněným zemědělským gigantem Agrofert. Na dotaci tak podle policie – ale i Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) – nárok neměla.
Reakce Agrofertu
Holding Agrofert jakékoliv porušení zákona popřel. „Ve věci farmy Čapí hnízdo stále probíhá vyšetřování a z toho důvodu nebudeme celou věc nijak komentovat. Trváme na tom, že vše proběhlo dle zákona, a věříme, že ke stejnému závěru dojde i celé vyšetřování,“ reagoval pro iROZHLAS.cz Jan Pavlů z oddělení komunikace holdingu Agrofert. Konkrétní otázky k jednotlivým důkazům nechal bez odpovědi.