Babiš se stává stále více Orbánem evropských liberálů
Na konci minulého týdne Prahu navštívila delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Europoslanci zjišťovali, jak se v Česku nakládá s unijními dotacemi. A výsledek? Česko má systémový problém s řešením střetu zájmů. Tak by se v jedné větě dalo shrnout hlavní zjištění šestičlenné delegace vedené předsedkyní výboru pro kontrolu unijního rozpočtu Monikou Hohlmeierovou.
Znepokojivých nesrovnalostí, jak to nazvali sami europoslanci, objevili během své dvoudenní cesty mnohem víc.
Své poznatky teď budou vyhodnocovat, probírat s Evropskou komisí a některé možná skončí na stole unijního úřadu pro boj proti podvodům. Tedy u vyšetřovatelů známého OLAF.
Babiš označil Zdechovského s Peksou za vlastizrádce, protože se zabývají jeho možným střetem zájmů
Číst článek
Tato alarmující, ale zatím nepříliš konkrétní odhalení standardního výjezdu členů výboru CONT ovšem zastínila reakce českých představitelů. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se s delegací odmítli setkat.
Místo nich se s europoslanci sešli jejich zástupci. To se dá logicky vysvětlit jako taktická snaha české vlády snížit význam mise a přenechání odpovědí na nepříjemné otázky loajálním podřízeným.
Babišovy urážky
Co naopak logiku postrádá, to byly urážlivé slovní útoky premiéra Babiše na členy delegace. Její vedoucí a předsedkyni výboru Němku Hohlmeierovou veřejně označil za totálně pomatenou. České účastníky mise – lidovce Tomáše Zdechovského a piráta Mikuláše Peksu – pak nazval vlastizrádci, kteří bojují proti zájmům České republiky. Oba europoslanci vedle toho obdrželi množství výhrůžek, včetně hrozby fyzickou likvidací.
Šéf hnutí ANO dal svým prohlášením už poněkolikáté najevo, že své vlastní zájmy pokládá za zájmy celé země. Ani po více než šesti letech v nejvyšší politice nepochopil, že europoslanci nejsou do Evropského parlamentu voleni proto, aby se tam bili za českou vládu.
Nota bene pokud jsou z opozičních stran. Od toho jsou jiné unijní instituce. Jednou z důležitých funkcí europarlamentu je naopak dohlížet na to, jak se v unii hospodaří s evropskými penězi. Tedy i s těmi, které do společné kasy odvádějí Češi.
Babiš se europoslancům omluvil za označení ‚vlastizrádci‘. Zdechovský a Peksa to zpochybnili
Číst článek
Andrej Babiš svým slovním výlevem nepřekvapivě sklidil pochvalu od eurofobní části domácího publika. Té ho dost možná také adresoval. Na evropské scéně za něj ale žádné plusové body čekat nemůže.
(V úterý se Babiš za své výroky omluvil, více zde.)
Babiš vs. evropští lidovci
Europarlament už několik týdnů chystá rezoluci k premiérově střetu zájmů. Po zjištěních delegace výboru CONT a Babišových nevybíravých slovních útocích tento text velmi pravděpodobně přitvrdí a problémy českého ministerského předsedy se budou znovu propírat na plénu. A poslední podobná debata ukázala, že se do ní už nezapojují jenom čeští europoslanci.
Zejména nejsilnější frakce evropských lidovců si určitě nenechá líbit, jak se Babiš obhrouble navezl do jejích členů. Monika Hohlmeierová patří k bavorské CSU, která je spolu se sesterskou německou CDU nejvlivnější částí této politické skupiny.
Řídí ji ostatně také Bavor Manfred Weber. Z řad německých europoslanců už delší dobu zaznívá velká nevole s počínáním českého premiéra. Po svých posledních výrocích těžko může čekat v Evropském parlamentu nějakou shovívavost.
Hnutí ANO je tam součástí liberální frakce Obnova Evropy. Její představitelé se s oblibou trefují do evropských lidovců kvůli maďarské vládní straně Fidesz a tamnímu, notně kontroverznímu premiérovi Viktoru Orbánovi. Svou reakcí na misi výboru pro rozpočtovou kontrolu se Babiš stal ještě více takovým Orbánem evropských liberálů a bude vděčným terčem jejich politických soupeřů.
Českého premiéra to zřejmě moc trápit nebude. Rezoluce europarlamentu ani kritické debaty ve výborech a na plénu na něj nemohou mít žádný přímý dopad – na rozdíl od probíhajících auditů Evropské komise o střetu zájmů nebo vyšetřování údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.
Nezapomínejme ale, že je to Evropský parlament, kdo musí schválit nový víceletý rozpočet unie. Do něj se teď Babiš a jeho vláda snaží prosadit domácí zájmy ohledně budoucích dotací a odstranit z něj některá navržená omezení. Vystupování, jaké předvedl premiér, může přitom jen posílit odhodlání europoslanců trvat na brzdách pro země, jimž vládnou politici nerespektující všeobecně uznávaná pravidla.
Předpokládané překvapení – ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Jan Fingerland
Mrtvý muž jako zdroj příjmů, to je ruská realita
Alexandr Mitrofanov
O budoucnosti by měli rozhodovat mladí politici
Kateřina Perknerová
V Íránu se něco stalo
Jan Fingerland