Ženy stále berou v průměru menší mzdu než muži, výjimkou jsou zubařky
Česká republika je až na 20. místě v žebříčku, který porovnává postavení žen na trhu práce. Žebříček sestavují britští ekonomičtí analytici společnosti.
Žebříček hodnotí rozdíly v platech mužů a žen, zapojení žen na trhu práce a jejich podíl na pozicích na plný úvazek. Při minulém srovnávání byla Česká republika na 14. místě. Pokles na 20. příčku neznamená to, že by se postavení žen na trhu práce u nás zhoršovalo, ale jiné země nás prostě předběhly.
Rozdíly v platech u mužů a žen platí i v případě, že pracují na stejných pozicích. Z průzkumu serveru Platy.cz totiž vyplývá, že rozdíl mezi jejich výdělkem je pořád v průměru 10 procent.
Autoři porovnání si myslí, že si ženy často škodí už tím, že v životopise nebo u pohovoru uvedou nízký očekávaný plat. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23 % méně než muži.
Ženy se mzdově podceňují
Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme najít u žen ve věku 35 - 44 let. Čekají až o 32 % menší plat než muži. Existují ovšem i pracovní pozice, kde berou ženy v průměru více. Je to například asistentka, produktová manažerka nebo zubní lékařka.
Největší rozdíl v neprospěch žen je v Praze, Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde jsou platy u žen o 25 procent nižší. Na druhé stranu nejmenší rozdíl je v Karlovarském kraji: 18 procent.
Trh práce je k ženám nejpřívětivější ve Skandinávii. V čele žebříčku Price Waterhouse Coopers jsou už více než deset let Norsko, Švédsko, Dánsko a Finsko. První pětici uzavírá Nový Zéland.
Studie porovnává 27 zemí a za Českem jsou Španělsko, Irsko, Slovensko, Itálie, Japonsko, Řecko a Korea.
Zatímco podle tohoto průzkumu je průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen České republice 18 procent, v Německu nebo v Izraeli je to 21 procent. Na druhé straně ve Španělsku je rozdíl mezi mzdou mužů a žen jen pouhých 6 procent.