Mezinárodní měnový fond čeká pokles ekonomiky v Česku o 6,5 procenta. Globální propad o 3 procenta

Zatímco loni česká ekonomika vzrostla o 2,6 procenta, letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta. V úterý to uvedl Mezinárodní měnový fond. Pokud se prognóza naplní, bude to nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za finanční krize v roce 2009. Světové hospodářství podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu

Budova Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Na příští rok 2021 už ale Mezinárodní měnový fond očekává citelné oživení, růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

Slovenské ekonomice měnový fond na letošní rok předpovídá propad HDP o 6,2 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta. Zotavení v příštím roce ale zřejmě bude slabší než v České republice, ekonomové fondu čekají růst HDP o pět procent.

Mezinárodní měnový fond kvůli koronaviru na šest měsíců odpustí splácení dluhu 25 nejchudším zemím

Číst článek

V předchozí prognóze z loňského října měnový fond předpokládal, že česká ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta. Slovensku pak fond předpovídal růst o 2,7 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě. Hlubokému propadu se zřejmě nevyhnou ani pobaltské státy.

Eurozóna podle Mezinárodního měnového fondu letos vykáže propad o 7,5 procenta. Nejdramatičtější vývoj ekonomové fondu čekají v Itálii, kde předpovídají propad o 9,1 procenta. V Německu čekají hospodářský propad o sedm procent, ve Francii o 7,2 procenta.

„Za tři měsíce, od naší poslední aktualizace výhledu světové ekonomiky, se svět dramaticky změnil. O pandemickém scénáři jako o jedné z možností jsme se v minulých diskusích o vývoji ekonomiky zmínili, nikdo z nás si ale dost dobře nedokázal představit, jak to bude skutečně vypadat a co to bude znamenat pro ekonomiku,“ píše se ve zprávě fond.

Země mimo Evropu

Pandemie bude mít drtivé ekonomické dopady. Půl miliardy lidí by mohlo skončit v chudobě, tvrdí studie

Číst článek

Spojené státy, tedy největší ekonomika světa, podle měnového fondu letos vykážou propad o 5,9 procenta. Po něm by ale měl příští rok přijít vzestup o 4,7 procenta.

Z velkých ekonomik by se propadu měla vyhnout Indie i Čína, i tyto země ale zaznamenají prudké zpomalení tempa růstu. Zatímco čínská ekonomika letos podle fondu zpomalí na 1,2 procenta z loňského tempa 6,1 procenta, u té indické ekonomové čekají zpomalení na 1,9 procenta proti růstu o 4,2 procenta loni.

V případě Číny to bude znamenat nejhorší výsledek od roku 1976, kdy čínská ekonomika vykázala pokles o 1,6 procenta. Od té doby růst nikdy nebyl slabší než tři procenta.

Příští rok 2021 by ale už měl být ve znamení citelného zotavení. Měnový fond předpokládá, že globální ekonomika vykáže růst o 5,8 procenta, zatímco v lednové aktualizaci svého výhledu ještě počítal s růstem světového HDP o 3,4 procenta.

Fond nicméně upozorňuje, že vychází z dat, která jsou právě k dispozici. Jestliže se vývoj pandemie bude výrazně lišit od předpokladů, pak bude nutné upravit i výhled vývoje globální ekonomiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme