Státní dluh vzrostl o 370 miliard korun na 2,42 bilionu. Důvodem je ‚bezprecedentní emise‘ dluhopisů
Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh 226 121 korun.
„Bezprecedentní emise státních dluhopisů je odrazem zvýšené potřeby financování v letošním roce v důsledku krizového schodku státního rozpočtu,“ uvedlo ministerstvo.
Státní dluh letos podle ministerstva překoná hranici 2,5 bilionu. Na konci roku 2023 už bude přes tři
Číst článek
Ministerstvo v prvním čtvrtletí prodalo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun - plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce za 172,4 miliardy korun a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu. Schodek ministerstvo v prvním čtvrtletí částečně pokrylo prodejem dluhopisů za 59,4 miliardy korun a krátkodobými rezervními operacemi na peněžním trhu za 145,9 miliardy korun.
Ministerstvo zároveň zopakovalo, že pohyb výše dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je běžný jev způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku. Podle resortu to samo o sobě nevypovídá o trendu zadlužování země.
„Ministerstvo financí průběžně reaguje na situaci na finančních trzích a společně s efektivním řízením státního dluhu a disponibilní likvidity státní poklady předpokládá, že celková výše zadlužení na konci roku nepřekročí stav vykázaný k 31. březnu 2021,“ uvedl úřad.
Podle materiálu z konce března Státní rozpočet v kostce by státní dluh měl letos překonat hranici 2,5 bilionu korun. Během let 2021 až 2023 by měl stoupnout zhruba o jeden bilion korun.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
Musíme se podívat pravdě do očí a říci, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí, řekl Rusnok
Číst článek
Financování dluhu
Na financování státního dluhu budu letos ministerstvo potřebovat 728,4 miliardy korun, což je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní. Ministerstvo o tom dnes informovalo v rámci Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu.
„Nově upravené vymezení operačního rámce reaguje na zvýšení potřeby financování v roce 2021 danou zejména navýšením rozpočtovaného schodku státního rozpočtu z 320 na 500 mld. Kč v reakci na aktuální vývoj boje s pandemií, úpravy ve vládních programech přímé pomoci, snížení daňového zatížení zaměstnanců a aktuální výzvy související se zatížením zdravotního systému, masivní vakcinací a testováním obyvatelstva,“ uvedl úřad. Poprvé k takovéto mimořádné aktualizaci ministerstvo přistoupilo před rokem po propuknutí pandemie.