Nezaměstnaných absolventů přibývá. Nejhůře jsou na tom učni
Nezaměstnaných absolventů škol od podzimu 2008 stále přibývá. Nejhůře jsou na tom vyučené švadleny, zedníci ale i absolventi dopravních a gastronomických oborů.
Situace absolventů škol se na trhu práce neustále zhoršuje. Může za to doznívající ekonomická krize, ale i to, že školy málo spolupracují s podniky.
Absolventům tak často chybí zkušenosti a praxe. Nejhůře jsou na tom lidé s výučním listem, potvrdil Radiožurnálu Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání.
„Nejvyšší míra nezaměstnanosti je u vyučených, i když stále slyšíme, že jich je nedostatek. Souvisí to s tím, že uplatnění na trhu práce najde snadněji člověk, který má vyšší úroveň vzdělání, ale i jinou charakteristiku osobnosti a způsob jednání a snahu získat zaměstnání, což právě u vyučených někdy chybí,“ domnívá se Vojtěch.
Nejméně nezaměstnaných je pak mezi gymnazisty, ti ale většinou pokračují ve studiu na vysoké škole.
„Situace není dobrá. Nezaměstnaných absolventů v dubnu bylo 33 tisíc a volných míst je necelých 5,5 tisíc. Odráží to situaci na trhu práce, kdy celkově je hodně nezaměstnaných a málo volných míst,“ dodává Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání.