V Česku bude v roce 2030 chybět až 100 tisíc řemeslníků. Zatímco instalatérští učni by v brzké době mohli díru na trhu zaplnit, klempířských, tesařských nebo pokrývačských učňů by školy přivítaly víc.
„Obecně po pandemii koronaviru zmizelo z gastronomie 75 tisíc lidí. Navíc dostat zaměstnance v dnešní době na hory je o to větší problém, musíte jim zajistit ubytování,“ vypráví Stráský.
Učňovské školství trápí špatné studijní výsledky žáků i jejich časté předčasné odchody ze vzdělávání. Jednou ze škol, ze kterých by si měly vzít ostatní příklad, je učiliště v Roudnici nad Labem.
Ministerstvo dopravy zveřejnilo podrobnosti k chystané železnici mezi Prahou a Brnem. Mf Dnes píše, že by se cesta mohla zkrátit na polovinu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vietnam, Malajsie, Indonésie, Indie nebo Irán. To všechno jsou země, se kterými by Česko mělo navázat ekonomickou diplomacii. Alespoň si to myslí kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek.
Strojař, klempíř nebo elektrikář - to jsou obory, po kterých je na trhu práce v Olomouckém kraji velký hlad. Aby mladé lidi školy k technickým oborům přitáhli, nabízí jim Olomoucký kraj peníze formou učňovských stipendií.
Studenti na Technické průmyslové škole v Jablonci nad Nisou ukazují svůj um při závěrečných učňovských zkouškách. Při nich mají dokázat, že umí třeba správně připojit záchod nebo odborně nasadit kolo na auto. Zatímco učňům v Libereckém kraji zkoušky začínají, většina jejich vrstevníků, kteří končili studium maturitou, už to má za sebou, dnes je poslední den ústních maturit.
Havířovské učiliště Baron school, které zavřelo dveře studentům, vyšetřuje policie. Učni se dnes opět do zamčené školy nedostali. Vlastník budovy je tam odmítá pustit. Tvrdí, že mu jednatel školy stále nezaplatil dluhy na nájemném. Zástupcem školy je někdejší šéf dozorčí rady zkrachovalé Moravia banky Jiří Baron, který prohlašuje, že nic nedluží. Studenti tak místo učení dnes vyrazili na branné cvičení.
Havířovští učni se nemají po velikonočních prázdninách kam vrátit. Škola je zavřená. Majitel budovy tvrdí, že už několik měsíců marně čeká na nájem. Jednatelem soukromé školy je přitom někdejší šéf dozorčí rady zkrachovalé Moravia banky. Studenti tak řeší, jestli se nebudou muset stěhovat jinam.
Havíři na Ostravsku žijí už měsíce v nejistotě. Společnost OKD kvůli krizi šetří a nahlas mluví o útlumu těžby. V regionu s vysokou nezaměstnaností tak hrozí další propouštění. Osud firmy, která dnes dává práci tisícům lidí, ale sledují i karvinští středoškoláci, kteří si před časem vysnili budoucnost pod zemí. Ve školních dílnách tak teď často řeší, co s nimi bude dál.
Střední odborné učiliště v mužské věznici ve Vinařicích je jedna z mála škol v České republice, kde se trestaní lidé mohou vzdělávat. Navštěvuje ho 300 vězňů, což je z celkového počtu odsouzených více než třetina. Můžou si tak dodělat výuční list, který jim mnohdy chybí. A i tady, za vysokými zdmi a ostnatými dráty, se rozdává vysvědčení.
Jednotná zkouška pro učně je zatím pro všechny školy dobrovolná. Učiliště ji na rozdíl od státních maturit podporují. Jednotné testy navíc kladou na učně vyšší nároky a už v minulém roce se k jednotnému testování připojilo osmdesát procent učilišť.
Nezaměstnaných absolventů škol od podzimu 2008 stále přibývá. Nejhůře jsou na tom vyučené švadleny, zedníci ale i absolventi dopravních a gastronomických oborů.
Elektrikáři, zedníci, truhláři, chemici - to je jen zlomek profesí, které za pár let už nebude mít kdo dělat. Zájem o technické obory už několik let rapidně klesá a některé firmy začínají mít problémy s nedostatkem odborníků. Na poplach bijí i úřady práce a odborné školy - Pardubický kraj kvůli tomu dnes pořádá první krajskou konferenci na podporu vzdělávání.
Zájem o učňovské obory je u nás stále malý. Proto se ministerstvo školství rozhodlo přijmout legislativní opatření. Takzvaný akční plán podpory odborného vzdělávání by měl do učilišť nalákat hlavně žáky devátých tříd základních škol už v letošním školním roce.