Česko má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v EU. Lépe si vedou Lotyšsko, Slovinsko nebo Polsko
Česko bylo v prvním čtvrtletí podle dostupných dat pátou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Vyšší meziroční růst v prvním čtvrtletí vykázaly Lotyšsko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko. Vývoji hrubého domácího produktu pomáhala domácí spotřeba, stejně jako investice. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Ten také zdůraznil, že dosud nejsou údaje o růstu irské ekonomiky za první čtvrtletí, která rovněž patří mezi nejrychleji rostoucí.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,4 procenta.
„Příznivá ekonomická situace umožňuje růst výdělků domácností, které se nebojí utrácet. Zahraniční obchod naopak poprvé od roku 2013 k vývoji HDP nepřispíval,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Rojíček.
Dále uvedl, že zpomalení produkce automobilového průmyslu v prvním čtvrtletí se projevilo v celém průmyslu. V prvním čtvrtletí vzrostl průmysl o čtyři procenta, zatímco na konci loňského roku to bylo zhruba osm procent. „Výrobci automobilů přispěli k růstu celého odvětví nejméně od poloviny roku 2013,“ dodal Rojíček.
Zároveň ale podle něj má ČR v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti nepřetržitě od roku 2016. „Výborných výsledků dosahuje také míra zaměstnanosti, blíží se 75 procentům a je aktuálně nejvyšší v historii samostatné ČR,“ uvedl. Míra zaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu zaměstnaných na počtu všech osob 15letých a starších.
Brzda? Nedostatek zaměstnanců
Rojíček dále upozornil, že nedostatek zaměstnanců brzdí firmy v jejich dalším rozvoji. Důvodem je mimo jiné růst mezd a tím nákladů firem. Růst průměrné mzdy byl v prvním čtvrtletí nejvyšší za posledních deset let.
Meziroční inflace v prvním čtvrtletí činila 1,9 procenta. Nejvíce k růstu cen přispěly vyšší náklady na bydlení a ceny potravin. Jde přitom o nejvýznamnější složky spotřeby domácností, řekl Rojíček. Zároveň upozornil, že rostou i ceny nemovitostí. Ve druhém čtvrtletí loni stouply ceny starších bytů meziročně o pětinu, na počátku letoška statistici zaznamenali oslabení růstu.