Inflace zrychluje, nejvíc rostly ceny potravin a pohonných hmot
Čechům se prodražují nákupy. Může za to hlavně květnová inflace. Spotřebitelské ceny zrychlily růst meziročně o 2,2 procenta. Důvody strmějšího růstu vnímané inflace leží především v oživení růstu cen potravin a citelném navýšení cen pohonných hmot, řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Mléčné výrobky, ovoce, zelenina ale i služby. To všechno v průběhu května Čechům zdražilo. Víc platili řidiči i za tankování na čerpacích stanicích.
Index vnímané inflace je pohledem na cenové pohyby blízkým vnímání běžných spotřebitelů.
„Největší meziměsíční přírůstek jsme zaznamenali u cen pohonných hmot, které vzrostly dokonce o 4 procenta, takže na čerpacích stanicích si spotřebitelé připlatí nejvíce,“ potvrdil analytik Komerční banky Viktor Zeisel.
Inflace v Česku zrychlila, mizí kvůli ní i úspory
Číst článek
V dubnu se index vnímané inflace ocitl pod hodnotou oficiální inflace v návaznosti na to, jak kulminovalo zvolňování růstu cen potravin a opadl efekt elektronické evidence tržeb. Květnová data však podle Rožumberského naznačují, že šlo jen o přechodnou záležitost. Rostoucí ceny pohonných hmot udrží vnímanou inflaci nad oficiální i v nejbližších měsících, odhadl.
Ceny rostou už druhý měsíc v řadě. Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma společnosti Patria, tak Česká národní banka může zvýšit úrokové sazby dřív.
„Dalšími argumenty pro urychlení jsou v tuto chvíli slabší koruna a o něco rychlejší růst mezd. Očekávám proto, že Česká národní banka nejpozději v srpnu sáhne k dalšímu zvýšení úrokových sazeb,“ odhadoval Bureš.
V srpnu by tak opět mohly vzrůst o čtvrt procentního bodu na jedno procento.