Čínské akcie kvůli dopadům pandemie klesly nejvíce od února 2020
Čínské akcie zaznamenaly kvůli obavám z dopadů protipandemických opatření na ekonomiku nejvýraznější pokles od února 2020. Čína vůči covidu-19 nadále zastává politiku nulové tolerance a současný propad umocnily zprávy, že se uzávěry rozšíří z finanční metropole Šanghaj i do Pekingu. Klesají i ceny komodit, například ropy, a silným poklesem zahájila obchodování také Evropa. Na sedmnáctiměsíční minimum klesl kurz čínského jüanu.
Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, v pondělí odepsal 4,94 procenta a obchodování uzavřel na 3814,91 bodu.
Index šanghajské burzy Shanghai Composite odepsal 5,13 procenta na 2928,51 bodu. Index Shenzhen Composite, který sleduje obchodování na burze v Šen-čenu, pak ztratil 6,48 procenta na 1790,03 bodu. Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng odepsal 3,73 procenta na 19.869,34 bodu.
Jižní Korea, Malajsie a Thajsko rozvolňují covidová opatření. Čína a Tchaj-wan restrikce zpřísňují
Číst článek
Ceny ropy oslabují kvůli obavám z vývoje poptávky v Číně. Severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI dnes před polednem odepisovaly přes čtyři procenta, Brent se ale držel nad hranicí 100 dolarů za barel. Dolar vůči jüanu před 11.00 SELČ vykazoval růst o 0,8 procenta na 6,5547 jüanu.
„Existují obavy, že se pandemická situace v Pekingu bude časem podobat stavu v Šanghaji, kde jsou dlouhodobé uzávěry, které mají negativní dopady na ekonomiku,“ poznamenal analytik Kevin Li ze společnosti GF Asset Management.
Na propad cen čínských akcií navázaly i hlavní indexy v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 odepisoval 1,8 procenta zhruba na 455 bodů. Obavy ze zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky a mnohem razantnější přístup americké centrální banky (Fed) ke zvyšování úrokových sazeb zastínily úlevu trhu z toho, že francouzský prezident Emmanuel Macron ve volbách obhájil mandát.