Odstraňování bariér jde v Evropě podle Petra Koblice, generálního ředitele Pražské burzy cenných papírů a také federace evropských burz, „strašně pomalu a ztuha“.
Kapitálové trhy jsou jedním z pilířů klasických kapitalistických ekonomik. Jejich původní smysl je prostý: podnikatel má nápad, chce podnikat, ale nemá peníze, tak jde prodat akcie své firmy na burze.
Cena elektřiny na burze v Lipsku poprvé překročila hranici 700 eur za megawatthodinu. Meziročně je tak její cena na čtrnáctinásobku. Cenu tlačí nahoru hlavně nejistota ohledně ruských dodávek plynu.
Cena akcií Applu se při pondělním obchodování vyšplhala na rekordních 182,88 dolaru za kus. Investoři věří v další rozvoj firmy, která stojí za iPhony nebo službami Apple TV či Apple Music.
Hluboce zadlužená čínská realitní společnost China Evergrande Group s obchodováním akcií přestala v době, kdy investoři čekají na plán restrukturalizace. Důvod pro tento krok zatím neuvedla.
Dohled nad finančními a kapitálovými trhy dostal během digitální revoluce a vzestupu sociálních sítí pořádnou ránu. Vydělávat peníze bez dohledu úřadů je paradoxně stále jednodušší.
Česká zbrojovka ukončila své obchodování na burze v roce 2007. Nyní zahájila veřejnou nabídku akcií, lidé si je můžou koupit v cenovém rozpětí od 290 do 370 korun za kus.