Klimkovické lázně nabízejí lidem po mrtvici speciální terapii vyvinutou v USA

Uběhnout tři metry je pro někoho banální věc. Pro 63letého Arnošta Pavelka z Opavy je to ale vysněný cíl. I tak vypadá příběh muže, který se díky nové léčebné metodě terapeutů v Sanatoriích Klimkovice dává dohromady po mozkové příhodě. Systém speciálních cvičení, která nutí pracovat ochrnutou končetinu, vyvinuli v USA a lázně u Ostravy ho nabízejí jako jediné pracoviště ve střední Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimkovice - lázeňský areál s bazénem (Ostravsko - 39)

Klimkovice - lázeňský areál s bazénem (Ostravsko - 39) | Foto: CzechTourism

„Mně se to stalo v práci. A já jsem nechtěl odvézt do nemocnice. Říkal jsem, odvezte mě domů, já si lehnu a bude to zase dobré. A nebylo,“ vypráví Arnošt Pavelek z Opavy.

Mozková příhoda ho postihla před dvěma lety. Do té doby aktivní sportovec skončil na lůžku a nemohl se ani otočit, vzpomíná jeho žena Eliška:

„Nemluvil, pak šel hned na rehabilitaci do Chuchelné. Tam ho dostali z nejhoršího.“ Jenže pak už se jeho stav nelepšil. Například levou ruku vůbec nepoužíval. Jeho manželka se s tím ale nechtěla smířit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou léčebnou terapii pomáhající lidem po mozkové mrtvici se zajímala reportérka Iva Havlíčková

„Manžel, když byl zdravý, tak byl hodně aktivní. Měl hodně práce, měl mimopracovní aktivity a najednou po té příhodě se z něj stal někdo jiný. Náhodou jsem na internetu narazila na lázně Klimkovice, kde nabízejí tuhle terapii,“ popisuje.

Podstatou rehabilitace je podpořit neuroplasticitu mozku a tak obnovit hybnost ruky či nohy.
„Pokud mozku dáte správné podněty, tak jste schopni mozek tvarovat v jakémkoli věku. A to právě využíváme u pacientů po cévních mozkových příhodách,“ říká vedoucí lékařka Sanatorií Klimkovice Jarmila Zipserová.

V části, kde takzvaná CI terapie probíhá, je mimo jiné i standardně vybavená kuchyň
„Zkouší úchop hrníčků a nalévání vody do hrnku, přelévání z jednoho hrnku do druhého, nošení, musí dodržovat i správné držení těla,“ vysvětluje terapeutka Michaela Lysáková.

Tři týdny speciální rehabilitace přineslo zásadní zlepšení, zprvu bezvládnou ruku dokázal Arnošt Pavelek rozhýbat. A teď má novou metu: „Můj cíl je uběhnout tři metru. A až to půjde, tak víc.“

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme