Jako Židovka nesměla ke zkoušce, teď ji složila. Doktorát má ve 102 letech

V Hamburku si ve věku 102 let převzala doktorský titul z lékařské fakulty Ingeborg Syllm-Rapoportová. Medicínu začala studovat už ve 30. letech, závěrečnou ústní zkoušku ale kvůli svému židovskému původu v nacistickém Německu složit nesměla. Před zkušební komisi se dostala až po více než 80 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ingeborg Syllm-Rapoportová pózuje se svým doktorátem

Ingeborg Syllm-Rapoportová pózuje se svým doktorátem | Zdroj: Reuters

V roce 1938 odevzdala tehdy pětadvacetiletá lékařka doktorskou práci o záškrtu, ale místo závěrečných zkoušek musela před nacisty utéct do Spojených států.

Několik let po válce se vrátila do východního Berlína. Má za sebou kariéru úspěšné dětské lékařky s mnoha univerzitními tituly.

„Pro mě osobně ten titul nic neznamená. Ale velmi toužím podílet se na dosažení jednoho velkého cíle - napravení historických křivd,“ řekla německé zpravodajské televizi Tagesschau.

Když se o jejím osudu dozvědělo současné vedení Univerzity v Hamburku, kde před druhou světovou válkou studovala, nabídla jí čestný doktorát. To ale Rapoportová odmítla a místo toho se začala připravovat na obhájení řádného doktorátu.

Téma její doktorské práce ze 30. let byl záškrt - tehdy nebezpečná nemoc, která je ale dnes prakticky vymýcená. Rapoportová proto na ústní obhajobu i s pomocí svých blízkých shromáždila a nastudovala velké množství nových materiálů:

„Zabývala jsem se novými otázkami a musela jsem si udělat nový výzkum. Takže jsem se při tom dozvěděla hodně nového a bavilo mě to,“ prozradila. Podle komise byl její výkon brilantní.

Kamerun, Německo, USA

Ingeborg Syllm-Rapoportová se narodila v roce 1912 v africkém Kamerunu, který byl tehdy německou kolonií. Po první světové válce ale připadl Francii a rodina přesídlila do výmarského Německa. Ingeborg studovala medicínu, kvůli židovskému původu své matky nesměla nakonec v roce 1938 získat doktorát. Místo toho se rodina znovu stěhovala, tentokrát do Spojených států.

Na začátku 50. let jim ale i tam začalo být těsno - v době vrcholícího mccarthismu a veřejného pranýřování skutečných i domnělých komunistů se její levicově smýšlející rodiče začali bát o svou budoucnost, a tak se vrátili do tehdejšího východního Německa.

Školu dokončila v New Yorku a její studium uznali i v Německu - začala tedy pracovat na prestižní východoberlínské klinice Charité, kde později vedla oddělení neonatologie.

V tomto oboru se stala jednou z nejuznávanějších kapacit. Získala také řadu ocenění. A ve vědecké činnosti pokračovala poté, co odešla do důchodu v roce 1973.

Ondřej Himmer, Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme