Junta prodloužila barmské disidentce domácí vězení
Vojenská junta v Barmě posílila hlídky u domu opoziční vůdkyně Su Ťij, které dnes o půl roku opět prodloužila domácí vězení. Vládnoucí generálové kvůli tomu čelí rostoucí mezinárodní kritice. Ta se vystupňovala i poté, co junta po řádění cyklonu Nargis odmítla vpustit do země humanitární pracovníky, přestože na pomoc čekaly statisíce lidí.
Rozhodnutí o prodloužení domácího vězení Su Ťij se očekávalo, a to z několika důvodů. Vojenská junta si je totiž jistá svým postavením, stojí za ní silný spojenec, Čína. Dobré kontakty má i se svými sousedy, Indií a Thajskem, respektive tamními armádními špičkami. Junta také přestála i rostoucí tlak ze strany mezinárodního společenství kvůli tomu, že nevpustila do země zahraniční záchranné týmy a navíc má v rukou další pádný argument.
V referendu o nové ústavě se totiž přes 90 procent obyvatel údajně vyslovilo pro její schválení, to znamená že i naprostá většina obyvatel z oblastí zničených cyklonem Nargis. To samozřejmě vyvolává minimálně pochybnosti, spíše šlo o předem připravené výsledky, ale není moci, která by to dokázala potvrdit. A v oné ústavě se mimo jiné mluví právě o tom, že i když se budou v budoucnu konat parlamentní volby, armáda má už dopředu zajištěnu čtvrtinu křesel, tedy může zablokovat jakékoli ústavní změny a samotná Su Ťij je dopředu vyloučena z jakýchkoli veřejných funkcí.
Armáda dnes zesílila i ostrahu opoziční Národní ligy pro demokracii. Dnes o půlnoci totiž vyprší nejen další termín domácího vězení Su Ťij, mimochodem v posledních 18 letech byla 12 let zadržována, ale na dnešek připadá i 18. výročí vítězství barmské opozice v parlamentních volbách. Ty v roce 1990 ale armáda odmítla uznat a vládne neomezeně dodnes.
A také dnes se odvážilo asi 20 jejích přívrženců vyjít do ulic Rangúnu a vydat se směrem k jejímu domu, policisté je ale rychle zadrželi. A nic na tomto stavu nezmění ani dnešní výzva Národní ligy pro demokracii k okamžitému propuštění Su Ťij, která dál bude 24 hodin denně hlídána, nejméně dalších 6 měsíců.
Minulý týden byl v Barmě de facto poprvé po 40 letech i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se ale se Su Ťij nesetkal. Hlavním cílem jeho mise bylo přimět generály, aby otevřeli zemi humanitárním organizacím. Shodou okolností ale v pondělí zachvátil budovu barmské ambasády v Bangkoku požár, a to nad vízovou sekcí, což samozřejmě ovlivní vydávání víz, na která většina pracovníků humanitárních organizací čeká už tři týdny.
Barmská opozice v této souvislosti zveřejnila informace o situaci v nejvíce zasažené Iravadské deltě, kde právě před návštěvou šéfa OSN Pan Ki-muna zahynulo 160 lidí, kteří byli vojáky násilně vyhnáni z provizorních příbytků a posláni na lodích zpět do jejich zničených vesnic. Plavidla se ale vzhledem k přetížení i špatnému počasí potopila. Barmští disidenti pak poukazují i na to, že vojenská junta nadále vyváží rýži, například na Srí Lanku, přestože hlady trpí desetitisíce Barmánců a smrt hrozí i 30 tisícům dětí.