Německý Bundestag se mimořádně sejde kvůli další finanční pomoci Řecku
Německý parlament se dnes sejde na mimořádném jednání. Musí totiž posvětit další finanční pomoc Řecku. Kancléřka Angela Merkelová počítá s tím, že Bundestag bude se třetím záchranným programem souhlasit. Čeká se ale ostrá debata.
Ve vlastní straně Merkelové CDU a sesterské bavorské CSU ale přibývá poslanců, kteří nesouhlasí s tím, aby Atény dostaly další desítky miliard eur.
Zastávají názor, že v pořadí třetí záchranný program jen oddálí nevyhnutelný řecký bankrot.
O postoji Německa k finanční pomoci Řecku mluvil berlínský zpravodaj ČRo Pavel Polák. O stávající možnosti grexitu mluvil Lubor Lacina z Mendelovy univerzity v Brně
Ministr financí Wolfgang Schäuble včera řekl, že stále jako nejlepší cestu vidí, aby se Řekové dobrovolně eura vzdali. A ministr s tímto názorem není mezi německými politiky osamocen.
Kancléřka Angela Merkelová ale může počítat s hlasy opoziční Strany zelených, která řecký odchod z eurozóny odmítá.
Mezi obyčejnými Němci je cítit velká nespokojenost s tím, že peníze zejména německých daňových poplatníků putují do Řecka, kde se z jejich pohledu ztrácejí a nevracejí. Nový záchranný program proto v Německu není přijímán s velkým nadšením. Nicméně v zemi je stále většina těch, kteří si přejí, aby se eurozóna nerozpadla.
O zahájení rozhovorů eurozóny s Aténami bude dnes jednat a hlasovat i parlament v Rakousku. Další pomoc Řecku už schválil francouzský parlament. Pro dohodu zemí eurozóny a Atén hlasovalo 77 procent poslanců.
V noci ze středy na čtvrtek řecký parlament schválil většinou hlasů první strukturální reformy požadované eurozónou výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu.
Grexit stále ve hře
Podle Lubora Laciny z Mendelovy univerzity v Brně ale grexit stále není zažehnán:
„Nad Řeckem stále visí Damoklův meč splátky 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance do 20. července, a do 30. července musí zaplatit odloženou splátku MMF. V okamžiku, kdy by Řecko nesplatilo ECB, nastane grexit. Ne tím, že by se rozhodli Řekové nebo vlády Německa a Francie, ale tím, že ECB přestane poskytovat likviditu Řecku.“
„Je nutné rozlišovat mezi politikou a ekonomikou. Ekonomové se shodnou, že dočasné vystoupení Řecka z eurozóny by bylo možná tím nejlepším řešením,“ dodává Lacina.