Povstalci: Kaddáfí má jedinou možnost - vzdát se

Muammar Kaddáfí má jedinou možnost: vzdát se a zabránit tím dalšímu krveprolití, odpověděla libyjská přechodná Národní rada svrženému diktátorovi. Ten se stále skrývá na neznámém místě v Libyi. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas dále jeden z hlavních představitelů Národní přechodné rady Šamsidín bin Alí potvrdil, že humanitární situace v Tripolisu je vážná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

libyjští postalci na cestě z města Brega

libyjští postalci na cestě z města Brega | Zdroj: Reuters

„Kaddáfí si nemůže diktovat žádné podmínky,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas jeden z hlavních představitelů Národní přechodné rady Šamsidín bin Alí. Kadáffí navrhl, aby za něj jednal jeho syn al-Sáádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o možném vývoji v Libyi v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Pokud po Tripolisu a dalších městech padne i domovské město Muammara Kaddáfího Syrta, zbude mu pdole zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka pravděpodobně dost peněz a lidí na to, aby vedl partyzánskou válku, která může být z dlouhodobého hlediska úspěšná, samozřejmě v případě, že Kaddfího do té doby nedopadnou povstalci.

Rozhovor s Šamsudínem bin Alím natočil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v této severoafrické zemi Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak z Libye hlásí zvláštní zpravodaj ČRi Martin Dorazín, povstalci odmítli Kaddáfího nabídku na jednání

„Už nám nemají co nabídnout. V určité době byli v postavení silnějšího. Nabízeli příměří, ale za 10-15 minut poté začali ostřelovat města a zabíjet civilisty. Teď jsou slabí a žadoní - ztratili 90 procent země. Je to směšné – Kaddáfí chce vyjednávat a ještě si klade podmínky. Absolutně žádná jednání s ním nepovedeme.“

Tripolis začíná pomalu ožívat

Mezitím se libyjským technikům podařilo zprovoznit plynárenská zařízení, které válka vyřadila z provozu. Povstalecká vláda oznámila, že dodávky libyjského plynu do Evropy mohou být obnoveny.

Humanitární situace v hlavním městě Tripolisu je ale stále velmi vážná.

V Tripolisu se otevřely první obchody a tržnice. Město ale stále zápasí s nedostatkem pitné vody, potravin a zdravotnické pomoci, potvrdil dále v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas jeden z hlavních představitelů Národní prozatímní rady Šamsidín bin Alí:

„V Tripolisu propukla velká humanitární krize. Je tam hodně nemocných a zraněných lidí. Chybějí nám léky, lékaři i sestry. Stále pohřešujeme tisíce lidí, kteří zmizeli v minulých měsících v Kaddáfího vězeních. Našli a osvobodili jsme jen asi 20 procent z nich, o dalších nic nevíme.“

Rozhovor s představitelem Národní libyjské rady si můžete poslechnout v poledních Ozvěnách dne.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Milan Slezák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme