Soud zjistil, že resort spravedlnosti během odvolání rozhodl bez toho, aby si vyžádal k případu celý spis. Nerozhodoval tak na základě úplných informací a jeho rozhodnutí není přezkoumatelné.
10 let se soudil o data od státní správy. Za pravdu mu dal nakonec až Ústavní soud. Na jaké informace má veřejnost právo a proč by za ně stát neměl účtovat miliony?
Ačkoliv by úředníci měli žádosti o informace odmítat jen ve výjimečných případech, data ukazují, že se tak ve skutečnosti děje často. Hradní kancelář odmítá pravidelně až třetinu žádostí.
Největší debata se bude zřejmě vést o tom, jakých firem se bude informační povinnost nově týkat. V současné době se totiž zákon na společnosti s majetkovou účastí státu nevztahuje.
„Rozhodnutí je velmi logické, jasné a jednoznačné. Advokátní komora musí poskytovat informace ze všeho, co má,“ říká spoluautor informačního zákona Oldřich Kužílek.
Změna by rozhodovací pravomoc o tom, zda Hrad tají informace oprávněně, vrátila do rukou kancléře Vratislava Mynáře. O stížnost žadatelů by tak nerozhodoval nezávislý orgán.
„Navrhovanou změnou se nic nemění na možnosti, aby se žadatel o informace, kterému nebylo vyhověno, obrátil na nezávislý soud v rámci správního soudnictví,“ napsala redakci mluvčí resortu Hana Malá.
Někteří zaměstnanci krajského úřadu brali v letech 2018 a 2019 k běžnému platu měsíční odměny 60 000 až 85 000 korun. Díky tomu si měsíčně přišli až na 150 000 korun.
Vězeňská služba přiznává, že se do tuzemských věznic pašují narkotika. Konkrétní ale být nechce, výsledky testů odpadních vod na drogy se snaží utajit před veřejností z taktických důvodů.
‚Chcete vědět, jaké bylo v Česku počasí? Zaplaťte.‘ Proč stát odmítá zveřejňovat meteorologická data? A co jsme se v několikaletém sporu dozvěděli o obchodování s informacemi o počasí?
Za minulý rok poslal advokát Pavel Němec 432 z celkových 468 žádostí o informace, přitom například 23. prosince jich na městský úřad od něj došlo 36. Radnice si musela najmout právničku.
Ministerstvo vnitra tají srovnávací tabulky o přijetí GDPR. Podle ministra Jana Hamáčka z ČSSD by zveřejnění ohrozilo zájmy Česka. Úřad vlády si to ale nemyslí, tabulky obratem publikoval.
Pomalá justice dělá problémy například řidičům. Pokud se někdo soudí o neoprávněně odebraný řidičský průkaz, může si počkat až 700 dní. Tou dobou si často svůj trest už stejně odpykal.
Sněmovna ve středu finálně hlasovala o možnosti omezit právo na informace. Pokud by vládní přílepek k návrhu zákona o GDPR prošel, veřejnost by ztratila přístup k dílčím rozhodnutím soudů.
Po loňských rozhodnutích Ústavního a Městského soudu v Praze přestaly České dráhy odpovídat na nepohodlné dotazy občanů. Ministerstvo dopravy odpovědnost odmítá.
Vysvětlete, proč si Český hydrometeorologický ústav účtuje za data „velmi nepřiměřené“ ceny. S takovou interpelací vystoupil minulý týden ve sněmovně poslanec Ondřej Profant (Piráti).
Z evropských států je poskytuje dráž už jen Švýcarsko. Kvůli vysokým cenám se k nim občané - například zemědělci - dostávají obtížně. Tuzemské ceny navíc kritizují i v zahraničí.
Muž z Prahy s pomocí informačního zákona vydělává na obcích. Píší to Hospodářské noviny. Roman Míka denně rozešle několik desítek dotazů podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Půl roku starý nález Ústavního soudu, týkající se původně energetického gigantu ČEZ, bude mít zřejmě širší dopad. Řada státních a všechny obecní firmy nebudou muset poskytovat informace veřejnosti.
Zlín porušil práva úředníků na ochranu soukromí a osobních údajů, když spolku poskytl informace o jejich platech a odměnách. Stížnosti skupiny úředníků vyhověl Ústavní soud.