Ornitologové varují před volným pouštěním psů v lokalitě mezi Pístovem a Znojemskou ulicí v Jihlavě. V mokřinách tam totiž na zemi hnízdí čejky chocholaté.
„Pokud jsou ptáčata plně opeřená a zkouší popolétnout, ale nejde jim to, tak jsou takzvaně polovzletná. V určitém věku opustí hnízdo, učí se létat a rodiče je krmí,“ říká šéfka záchranné stanice.
Pro vědce mohou zachráněné želvičky sloužit jako „indikátory znečištění oceánu“, protože mnoho z nich stihlo za krátkou dobu sežrat malé kousky plastů, které se jim usazují v těle.
„Zajíčci jsou velcí stresaři, musí se jim věnovat pouze jeden člověk,“ říká šéf záchranné stanice. A třeba veverky, které ještě potřebovaly příkrmy mlékem, si ošetřovatelé brali domů.
Aktuálně mají ve stanici pět chovných párů sovy pálené, úspěšně odchovaná mláďata vypouštějí do přírody. „Základ úspěchu vypuštění je v tom, aby byli přirozeně vychovaní rodiči,“ popisují chovatelé.
S přemnoženými holuby se potýká skoro každé větší město. Jeden holub průměrně vyprodukuje až dvanáct kilogramů trusu za rok, který ničí fasády domů nebo sochy.
Jako jediní ve střední Evropě se Radkovičovi věnují převýchově československých vlčáků, plemene vyšlechtěného pro pohraniční stráž. Do útulku přicházejí psi problémoví i týraní a kapacita nestačí.
Osiřelé mládě Cipísek se v Třeboni stalo miláčkem návštěvníků. Teď je na cestě do nového domova ve Španělsku, kde se stane součástí evropského záchovného programu.
Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.
Pracovníci záchranné stanice ve Vrchlabí apelují na lidi, aby nepřinášeli každého ježka, kterého najdou. Rozhodující je váha, ve stanici přijímají ježky okolo 120 gramů a menší.
Ve středu podstoupil vlk plánovanou operaci na ortopedické veterinární klinice v Praze. Jak potvrdila záchranná stanice živočichů Drosera z Bublavy na Sokolovsku, operace se vydařila.
V minulosti ošetřovatelé v Praze řešili případy poraněných labutí, které během novoročních oslav ve zmatku narážely do elektrického vedení. Letos očekávají podobné případy.
Každoročně se na stanici dostane několik stovek osiřelých a různými tragédiemi postižených savčích mláďat. Například v loňském roce jich podle webu záchranné stanice bylo 724.
„Dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," popsal Makoň.
Na českých univerzitách by mohla vzniknout nová očkovací centra. Měla by urychlit především vakcinaci akademiků, píše čtvrteční Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Oběťmi silvestrovských oslav v Praze je také sedm labutí. Vyděsilo je burácivé veselí lidí, kteří slavili příchod nového roku. Chtěly uletět, ale potmě narazily do tramvajového vedení nebo mostu.
Během roku 2018 přijala záchranná stanice do své péče stovky poraněných nebo jinak handicapovaných volně žijících zvířat a opuštěných mláďat. Podle stanice jde o rekordní počet.
Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala za první pololetí letošního roku 2611 živočichů 106 různých druhů. To je o 357 zvířat více než v polovině loňského roku.
Jihočeská záchranka má nový heliport. Letecká záchranná služba se přestěhovala po dvaceti letech z letiště Hosín do Plané u Českých Budějovic. Nový heliport zrychlí převoz pacientů do nemocnice a zajistí nové výjezdové místo pro oblast Českokrumlovska.
Pracovníci šumavského parku vypustí ze stanice pro handicapované živočichy v Klášterci už čtyřicáté zachráněné zvíře. Rozloučí s mládětem poštolky obecné. Pták vypadl před měsícem z hnízda nedaleko kostela ve Vimperku. Díky péči ošetřovatelů se vrátí zpět do volné přírody.
Údajně opuštěná mláďata končí často zbytečně v záchranných stanicích. Snaha lidí jim pomáhat často vede k doživotnímu odloučení mláďat od rodiny a přirozeného prostředí. Ptáčata, která se neohrabaně pohybují po pěšinách, nemusí být ve většině případů zraněná. Učí se třeba létat a rodiče na ně zpovzdálí dohlíží. Upozorňují na to odborníci v českolipské ekoporadně.
Zraněná a hendikepovaná zvířata ze středních Čech by měla v budoucnu najít nové útočiště na Huslíku u Poděbrad. Sídlo pro asi pět stovek zraněných či nemocných zvířat by mělo být hotové do 30. srpna příštího roku. Záchranná stanice bude sídlit v domku, jehož oprava vyjde zhruba na 40 milionů korun. Na větší část oprav přispěje Evropská unie.
Místo defibrilátoru a skalpelu má v rukách zednickou lžíci a špachtli. Šéf záchranky v městě Doboj v Republice srbské, jedné z částí Bosny a Hercegoviny, totiž teď bojuje s následky ničivých záplav. Velká voda vyplavila i tamní stanici záchranné služby. Na její, co nejrychlejší obnově závisí životy mnoha lidí.
Sojku, která umí mňoukat jako kočka nebo šplouchat jako voda, mají v záchranné stanici Archa v libereckém Ostašově. Dnes tam slavnostně otevřeli zmodernizovanou a rozšířenou část zařízení pro hendikepované živočichy. Díky úpravám se tam výrazně zlepšily podmínky pro záchranu zvířat.
Ochránci zvířat vrátili v Čáslavi do volné přírody přes 20 netopýrů rezavých. V únoru přišli tito savci o své zimoviště, které měli v nedalekých Močovicích. O netopýry se následně postarali pracovníci vlašimské Záchranné stanice pro živočichy. Návrat létajících savců do jejich přirozeného prostředí přilákal desítky zvídavých návštěvníků.