Nedostatek zubařů bude Vimperk trápit dlouhodobě, další lékaři jsou totiž v důchodovém věku. Nové zubaře by navíc přivítalo všech sedm okresů Jihočeského kraje.
Brzy utichne tikání hodin v hodinové věži. „Hodinový stroj se bude muset zastavit, protože budeme opravovat celou střechu a budou se restaurovat ciferníky,“ říká kastelán zámku.
„Budeme odstraňovat zejména nežádoucí náletové dřeviny, což jsou hlavně smrky, případně vrby a břízy. Zůstane tady pár solitérních větších stromů uprostřed louky,“ říká Ladislav Lešák.
Rekord pro 30. říjen byl v neděli překonán na 86 místech s dobou měření alespoň 30 let, což představuje většinu takových stanic. Nejtepleji bylo hlavně na jihu a jihozápadě Čech.
„Jsme oficiálními partnery La Vuelty. Závod začíná 19. srpna a my máme to štěstí zdigitalizovat etapy a umožnit si je všem vyzkoušet u sebe doma,“ vysvětluje Petr Samek, šéf českého startupu Rouvy.
„Pokud se týče drog, tak se neštítili ničeho. Vyráběli a prodávali jich velké množství a různé druhy. Drogy distribuovali nejen v regionu, ale vozili je i do sousedních zemí,“ uvedl policejní mluvčí.
„Aktuálně se vlčice podle velkého množství prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky,“ uvedl Jan Mokrý z Národního parku Šumava.
Obchody s Čínou připustil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je už stíhaný za tajný vývoz kamene, píší pondělní Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Jelen, který v návštěvnickém centru u Kvildy zranil turistu, pravděpodobně skončí v lánské oboře. Přesun jelena do výběhu v blízkosti prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí.
O zámek ve Vimperku se bude od 1. ledna starat Národní památkový ústav, ve funkci správce tak vystřídá Správu Národního parku Šumava. Na majetkovém převodu se po letech dohodlo ministerstvo kultury s ministerstvem životního prostředí. Kastelán Ladislav Čepička věří, že se pak chátrající památka konečně zapíše do povědomí jako evropský unikát.
Houby rostou, a tak se lesy v Pošumaví a na Šumavě plní houbaři. Za houbami se v těchto dnech vydávají stovky lidí. Do jejich výbavy podle hygieniků patří sprej proti klíšťatům, podle policistů nabitý telefon.
Dohady kolem úpravy mostu přes řeku Volyňku ve Vimperku neustáli dodavatelé stavby. Poté, co vimperský kontrolní výbor požadoval zrušení výběrového řízení, došla jim trpělivost. Navrhli proto radě města odstoupení od smlouvy a ta jim vyhověla.
Přes Zlatý most v Pasovské ulici ve Vimperku v současné době nemohou projet vozidla těžší než 3,5 tuny. K tomu, aby přes něj autobus mohl vozit děti do školy, bude nutné posílit mostní konstrukci. S logickou úvahou ale vedení města narazilo. Zakázku totiž odložilo ze závěru loňského roku na letošní jaro.
Vimperk jako jediné jihočeské město získal finance z evropských fondů na dva asistenty prevence kriminality. Podmínkou čerpání dotace je výběrové řízení na obsazení těchto pracovních míst. Do konkurzu se mohli přihlásit i preventisté, kteří ve Vimperku působí od května loňského roku.
Advent zahájil ve Vimperku nový zvon. Lidé ve veřejné sbírce darovali na pořízení zvonu 700 tisíc korun. V anketě rozhodli, že se bude jmenovat Inocenc - podle světce, jehož ostatky jsou uloženy v bočním oltáři farního kostela na vimperském náměstí.
Nový zvon Inocenc dorazil z Nizozemí do Vimperku už v pátek večer. Svěcení devíti set kilogramového díla proběhne ale až dnes v dopoledních hodinách. Ve čtvrtek pak bude zvon zavěšen do městské zvonice a poprvé se rozezní až v sobotu při rozsvěcení vánočního stromku.
Městská zámecká slavnost ve Vimperku má dnes na programu divadelní přehlídku Vimperský frňák. Začíná dvě hodiny po poledni na arkádách zámku, kde veselou pohádku O princezně Ance zahraje divadelní soubor Rarášek z Prachatic.
Zhruba tři stovky extremistů se sešly na mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti ve Vimperku na Prachaticku. Poukazovali na údajné problémy s nepřizpůsobivými občany a na zhoršující se bezpečnost ve městě. Na akci dohlížela policie, obešla se i proto bez konfliktu.
Tradice je tradice, řekl si jednoho dne Ivan Hojdar. Na Šumavu odešel z Prahy před pár lety, i s rodinou a to hlavně kvůli přírodě a životnímu prostředí. Původní profesí je stavební inženýr, teď žije přímo na hranici národního parku a v nedalekém Vimperku provozuje Šumavský pivovar. Pivo se tady díky němu znovu vaří po dlouhých 43ti letech.