Při kurzu vedeném českou armádou se zranil keňský voják. Černochová do země poslala vyšetřovatele
Při výcvikovém kurzu, který v Keni vedou čeští vojáci, byl zraněn jeden z keňských vojáků. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) kvůli tomu poslala do země příslušníky Vojenské policie, aby incident vyšetřili. Zda zranění zavinil někdo z Čechů, není jasné. Píše o tom v sobotu server Seznam Zprávy.
„V průběhu aktuálního kurzu bohužel došlo ke zranění keňského vojáka, o kterém byla, po několika dnech, informována vedením Armády ČR ministryně obrany,“ uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.
Armáda koupí 20 obrněných vozidel pro speciální jednotky. Převzala také čtyři izraelské radiolokátory
Číst článek
„Ihned na místo incidentu poslala společně s náčelníkem Vojenské policie (Jiřím Ročkem) příslušníky policie, aby byla celá záležitost řádně vyšetřena v rámci zcela standardních postupů. Čeští vojáci jsou v pořádku,“ dodal.
Podle serveru Seznam Zprávy byl keňský voják pravděpodobně postřelen. Školení měli na starosti elitní české jednotky speciálních sil z Prostějova.
Chybějící mise?
Server připomíná, že účast českých vojáků v Keni není mezi misemi, o kterých ministerstvo na svém webu informuje. Podle mluvčího Čapka armáda spolupracuje s keňskými ozbrojenými silami minimálně deset let, a to i na základě memoranda, které podepsal náčelník generálního štábu v roce 2015.
Nynější kurz má podle mluvčího charakter poradenství. „Vojenská spolupráce s Keňou probíhá obdobně jako s mnoha dalšími zeměmi a jejím obsahem je především účast na společných cvičeních, výměna zkušeností a poradenství,“ doplnil.
Přibývá vojáků s nárokem na výsluhu. Letos svléklo uniformu nejvíc lidí za posledních 10 let
Číst článek
Vyslání českých vojáků na standardní mise musí schválit Parlament. K výjezdům vojáků kratším než 60 dnů stačí i rozhodnutí vlády. Některé cesty vojenských specialistů do ciziny za školením mohou mít ale charakter i běžné služební cesty, píše server.
O prohloubení spolupráce s Keňou v roce 2019 při své cestě do Afriky jednal bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata, uvádí web ministerstva. Pod jakým mandátem nyní vojáci do Keni jezdí, není podle serveru Seznam Zprávy jasné.
Ministryně Černochová v SMS naznačila, že současná právní úprava pro výjezdy vojáků není optimální a mohla by doznat změn. „Samozřejmě jsem si na tuto ‚misi‘ od našich právníků vyžádala stanovisko, které ale zatím nemám k dispozici. Jestli se před lety udělala chyba, musíme ji napravit,“ uvedla ministryně, která měla s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou spory.
Řehka, jenž v minulosti působil jako velitel právě u prostějovské 601. skupiny speciálních sil, se serveru k incidentu nevyjádřil. Mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková uvedla, že postačí vyjádření ministerstva obrany.