Autorem dopisu byl prominentní britský egyptolog a filolog Alan Gardiner, který byl v Carterově archeologickém týmu. Carter mu později dal amulet, přičemž ho ujistil, že předmět nepochází z hrobky.
Hrobka snad nejznámějšího egyptského faraona Tutanchamona byla zrestaurována. Cílem devítiletého projektu bylo zabránit novým škodám způsobeným náporem návštěvníků.
Archeologové budou v hrobce egyptského faraona Tutanchamona v Luxoru pátrat detektorem po možné další místnosti. Zkoumání hrobky za účelem najít další komnaty potrvá týden.
V Egyptě přemístili pohřební lůžko a vůz faraona Tutanchamona do nových prostor. Původně tyto předměty byly v muzeu v centru Káhiry, teď je památkáři převezli do nových muzejních hal.
Dýka nalezená v sarkofágu faraona Tutanchamona je vyrobená z železa původem z meteoritu, který dopadl na Zem. Ve své studii to uvedli egyptští a italští vědci, kteří 3300 let starou zbraň se zlatou střenkou nedávno zkoumali. Dýku našel u mumie egyptského panovníka v roce 1925 archeolog Howard Carter.
Archeologové v Tutanchamonově hrobce v egyptském Luxoru provedli další fázi radarového snímkování. Za zdobenými stěnami se zřejmě nacházejí další dvě místnosti, které jsou zcela nepřístupné. Průzkum vede britský egyptolog Nicholas Reeves. Věří, že by neznámé prostory mohly být hrobkou královny Nefertiti. Výsledky zatím posledního snímkování zveřejní egyptské úřady příští týden.
Je téměř jisté, že za zdmi hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Luxoru jsou dvě dosud neznámé místnosti. Oznámil to egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí.
Osm pracovníků Egyptského muzea čelí obvinění ze zfušované opravy Tutanchamonovy zlaté masky. Před soudem stanou za zanedbání a porušení profesionálních zásad. V létě 2014 se při instalaci osvětlení odlomila ze zlaté masky bradka. Pracovníci muzea se pak snažili nehodu zakrýt tím, že bradku narychlo přilepili k masce epoxidovým lepidlem.
Historické muzeum v Káhiře se může znovu pyšnit jedním z nejvýznamnějších exponátů - maskou faraona Tutanchamona. Dva měsíce na ní pracovali experti z celého světa a opravovali ji. Loni v srpnu jí totiž omylem pracovník muzea urazil vousy.
Tři tisíce let stará hrobka faraona Tutanchamona s největší pravděpodobností skrývá dosud neobjevené komnaty. Naznačují to nejnovější data získaná skenováním zdí pohřební komory známého egyptského faraona. Podle britského archeologa Nicholase Reevese by tam mohly být uloženy ostatky královny Nefertiti.
Britští archeologové jsou údajně na stopě jedné z největších historických záhad. Věří, že odhalili místo odpočinku egyptské královny Nefertiti. Mělo by to být jen několik kroků od hrobky krále Tutanchamona.
Jedna z největší záhad starého Egypta, kde leží hrobka královny Nefertiti, je prý rozluštěna. Podle britského archeologa by měla být jen několik kroků od místa odpočinku krále Tutanchamona. Objev způsobil rozruch nejen v archeologických kruzích, teorii potvrdí ale až výzkum na místě.
Britští vědci odhalili nové okolnosti smrti egyptského faraona Tutanchamona, který zahynul v roce 1323 před Kristem ve věku 19 let. Z nových expertiz vyplývá, že faraon zemřel pravděpodobně po srážce s vozem. Odborníci také zjistili, že faraonova mumie po uložení do hrobu ohořela, za což podle nich mohla chemická reakce balzamovací směsi uvnitř sarkofágu.
Objevit hrobku egyptského faraona Tutanchamona mohou návštěvníci pražského Výstaviště. Otevírá se zde výstava Tutanchamon - Jeho hrob a poklady, která prostřednictvím replik, audioprůvodce i filmových projekcí názorně přibližuje jeden z největších archeologických objevů. Výstavu před několika lety v Brně navštívilo 200 tisíc lidí. „Tady doufáme ještě ve větší počet,“ říká jeden z organizátorů Pavel Mühlheim.