Pražské Výstaviště láká návštěvníky na poklady faraona Tutanchamona

Objevit hrobku egyptského faraona Tutanchamona mohou návštěvníci pražského Výstaviště. Otevírá se zde výstava Tutanchamon - Jeho hrob a poklady, která prostřednictvím replik, audioprůvodce i filmových projekcí názorně přibližuje jeden z největších archeologických objevů. Výstavu před několika lety v Brně navštívilo 200 tisíc lidí. „Tady doufáme ještě ve větší počet,“ říká jeden z organizátorů Pavel Mühlheim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tutanchamonova maska

Tutanchamonova maska | Foto: MykReeve

Vystavených zhruba tisíc předmětů jsou sice repliky, ale podle názoru egyptologa Pavla Onderky z Národního muzea to není na závadu.

„Jsou na velmi zdařilé řemeslné, případně umělecké úrovni. Právě autentičnosti repliky byla věnována velká pozornost,“ upřesňuje Onderka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové o výstavě Tutanchamon - Jeho hrob a poklady v Odpoledním Radiožurnálu

Rekonstruovaná verze hrobky faraona Tutanchamona už byla v Česku k vidění v Brně před několika lety, navštívilo ji tehdy 200 tisíc lidí.

„Upřímně, tady doufáme ještě ve větší počet. V Brně byla výstava hned ve svém druhém kole. Premiéra byla v Curychu, poté hned přišla do Brna, takže ta výstava byla v začátcích. Teď je rozšířená, máme audioprůvodce,“ dodává jeden z organizátorů Pavel Mühlheim.

Velkolepému objevu Howarda Cartera v listopadu 1922 předcházelo pětileté úsilí s nejistým výsledkem. Nakonec objevil neporušenou hrobku faraona Tutanchamona se všemi poklady. Carterův příběh zprostředkovává návštěvníkům výstavy filmová projekce. Inscenace přesně reprodukují jednotlivé místnosti hrobky.

Egyptolog Pavel Onderka podobné projekty vítá, protože popularizují historii. „A také ji názorně ukazují, což opravdu s originály udělat nejde,“ říká Onderka.

S hrobkou se nechal vyfotit i Masaryk

Starověký Egypt budí zájem už po staletí, třeba císař Rudolf II. měl ve svých sbírkách několik autentických předmětů. Moderní věda upozorňuje na to, že Egypt je kolébkou evropské civilizace.

Objev Howarda Cartera způsobil ve své době senzaci a možnosti vidět Tutanchamonovu hrobku neodolali ani tehdejší českoslovenští prezidenti.

Údolí králů na západním břehu Nilu oproti starověkému Wésetu, dnešnímu Luxoru, kde se nechávali pohřbívat faraoni Nové říše a kde je také proslulá Tutanchámonova hrobka. | Foto: Jaroslav Beránek

„Tomáš Garrigue Masaryk i Edvard Beneš uskutečnili oficiální návštěvy Egypta, kde oba tyto pány doprovázeli fotografové. Takže existuje fotografie, na které prezident Masaryk vystupuje z hrobky panovníka Tutanchamona.

Připomenout si jeden z největších archeologických objevů minulého století je možné na pražském Výstavišti až do 30. června.

Eva Rajlichová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme