Odborníci prozkoumali celou hrobku faraona Tutanchamona, hrob královny Nefertiti ale neobjevili

Hrobka faraona Tutanchamona u Luxoru neskrývá žádné další prostory, o nichž se někteří odborníci domnívali, že by to mohl být dosud nenalezený hrob královny Nefertiti. Oznámil to v neděli generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro historické památky Mustafa Vazírí. Seznámil novináře s výsledkem téměř tříměsíčního geofyzikálního průzkumu Tutanchamonovy hrobky.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý sarkofág faraona Tutanchamona.

Zlatý sarkofág faraona Tutanchamona. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Průzkum podnikla skupina italských odborníků. Došli k závěru, že stěny hrobky neukrývají žádné další člověkem vybudované prostory a chodby.

Jako první o možnosti, že by se za zdmi hrobky mohl skrývat hrob Nefertiti, v roce 2015 hovořil britský egyptolog Nicholas Reeves. Egypťané proto povolili provést skenování hrobky. Ujali se toho japonští a američtí vědci, ale jejich závěry nebyly jednoznačné, takže ve zkoumání pokračovali Italové.

Archeologové budou pátrat v Tutanchamonově hrobce. Hledají další místnosti

Číst článek

S tím, co zjistili, má podrobně obeznámit Francesco Porcelli z turínské technické univerzity. Egypťanům Porcelliho skupina výsledky předala v neděli. Podle Vazírího skenery prozkoumaly prostor zdí podle velmi hustě stanovených linií.

Porcelli řekl, že přístroje nezaznamenaly volný prostor mezi přírodními vnějšími kameny a člověkem vystavěnými zdmi hrobky, ani žádné překlady nebo opěry možného vstupu do skrytého prostoru. „S vysokým stupněm jistoty jsme došli k závěru, že získané údaje nepotvrzují hypotézu o skrytých místnostech nebo chodbách přiléhajících k Tutanchamonově hrobu,“ uvádí se v Porcelliho zprávě.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunci Atonovi. Je považovaná za nevlastní Tutanchamonovu matku. Tutanchamon zemřel v roce 1323 před naším letopočtem jako devatenáctiletý.

Nefertitinu podobu zachytila slavná busta, která se našla v roce 1912 a jež je nyní v berlínských muzejních sbírkách. Díky 3300 let staré bustě se Nefertiti stala synonymem krásy. Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byl téměř neporušený a obsahoval 5000 předmětů, včetně slavné zlaté pohřební masky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme